Kuzey Irak’ta Kürtler referandum yaptı, zaten çok önceden belli olan kararlarını açıklamış oldular. Asarız keseriz şöyle yaparız böyle yaparız lafları havalarda uçuşuyor.

Ancak ne merkezi Irak yönetiminden ne Türkiye’den ne de Amerika’dan elle tutulur, gözle görülür bir müdahale yok. Bu yola girildi zaten başta Almanya, ve bazı Avrupa ülkeleri olmak üzere İsrail’in var gücüyle desteklediği Kürdistan devleti hayali, oldu bittiye getirilip, kurulacak. Bu günün geleceği çok önceden belliydi.
Bitmedi İspanyadan katalog onlar sesini yükseltiyor. Kuzey Irak’taki referandum sonuçlarına en çok onlar sevindi. İspanya Hükümetine rağmen 1 Ekim’de sandık başına gidip onlar da oylama yapacaklar.

Kimi insanlar sınırların kalkmasını isterken dünyada her şey tersine dönmeye başladı. İnsanlar ülkelerin içinde küçük küçük sınırlar yaratarak inanılmaz bir milliyetçiliğe bürünüyorlar.

Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla başlayan bu milliyetçi akım, hız kesmeden devam ediyor. Atı alıp üsküdarı geçenler geçiyor ama daha hala geçemeyenler de var. Mesela Çeçenler, Abhazlar, Tatarlar bağımsızlık ilan etmeyi başaramadılar. Ama yanı sıra pek çok ülke bölündü parçalandı. Avrupa’da sadece Yugoslavya’dan yedi ayrı ülke çıktı. Dünya “bir dakika ne oluyor” diyene kadar onları tanıyan ilk ülke Almanya idi. O yıllarda Almanya’da Star Tv’de haber yapıp sunuyordum.
Ancak Almanya, aradaki sınırı kaldırıp doğu Almanya ile birleşti.

Dediğim gibi dünya mitoz bölünme ile bölünüp sınırlar koyarken bir tek Kuzey Kıbrıs’ta bağımsızlık ilan etmiş olan Türkleri tanımadılar.
Üstelik Zürih anlaşmasını da hiçe sayarak Güney Kıbrıs’ı hiçbir bağlantısı ilişkisi olmayan Kuzey Kıbrıs’ın yerine de muhatap alıyorlar.
Çifte standartın alası budur işte
Ha bir de Amerika’nın çılgın başkanı Donald Trump’ın açıklaması var.
Ülkesinde yapılacak referandum için Amerika’dan destek almaya giden İspanya başbakanı Rajoy’a destek vermiş. “İspanya muhteşem bir ülke ve bir bütün olarak kalmalıdır” demiş.
Peki, “İspanya harika bir ülke bölünmemeli, ama diğerleri bölünebilir” anlamına mı geliyor bu?
Her zaman olduğu gibi Türkiye yine yalnız…

FACEBOOK YORUMLARI