Türkiye’de ilk kez yağlı güreş müsabakaları kapalı spor salonunda gerçekleştirilecek

Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın, yağlı güreşin tarihinde bir ilk yaşanacağını belirterek, “Yağlı güreşle ilgili ilk projemizi söz verdiğimiz gibi hayata geçiriyoruz. Amacımız yağlı güreşi daha etkin hale getirmek ve sezonluktan çıkarıp 12 aya yaymak, hatta yağlı güreş ligi kurmak istiyoruz” dedi.

Başkan Musa Aydın’ın yeni dönem projelerinden biri olan yağlı güreşin 12 aya yayılması projesinin ilk adımı Balıkesir’de atılıyor. 6-8 Ocak 2017 tarihleri arasında Türkiye Güreş Federasyonu, Balıkesir Belediyesi ile Karesi Belediyesi tarafından ortak düzenlenecek olan “Kurtdereli Mehmet Pehlivan Türkiye Yağlı Güreş Kurultayı ve Kırkpınar Başpehlivanları Balıkesir Karşılaşması” programı kapsamında Türkiye’de ilk defa yağlı güreş kapalı spor salonu içinde ve kış ayında yapılacak. Böylece yağlı güreşin 12 aya yayılması projesinin başlangıcı yapılmış olacak.

7 Ocak 2017 tarihinde Balıkesir kentinde Kurtdereli Mehmet Pehlivan Spor Salonunda yapılacak olan müsabakalarda 655. Tarihi Kırkpınar Başpehlivanları Recep Kara, Ali Gürbüz, Mehmet Yeşil Yeşil, Salih Erinç, Şaban Yılmaz, Orhan Okulu, İsmail Koç ve Serhat Balcı ile Minik 1, Minik 2 ve Teşvik boylarında güreşler yapılacak. “Başpehlivanlar Şehitler İçin Kol Bağlayacak” sloganı çerçevesinde güreşecekler.

Normal şartlarda açık alanlarda çim üzerinde yapılan yağlı güreş müsabakaları ilk defa kapalı spor salonunda ve keçe zeminde yapılacak.