2016 Rio Olimpiyat Oyunları’nın başlamasına sayılı günler kala, basketbolda A Milli Erkek ve A Milli Kadın Basketbol Takımlarımız için kritik sürece girildi. Potanın Perileri bu ay 12 Dev Adam ise Temmuz’da Rio 2016 Yaz Olimpiyat Oyunları’na katılabilmek için sahaya çıkacak.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Rio 2016 sürecinde milli sporcularımızın kota alma mücadelesinin sürdüğünü, takım sporlarında ise basketbolda büyük bir heyecanın yaşanacağını söyledi. Şu ana kadar 148 sporcumuzun Rio 2016 vizesi aldığını hatırlatan Bakan Çağatay Kılıç, Türkiye’nin takım sporlarında da Rio’ya katılma şansının sürdüğüne işaret ederek, “Haziran ve Temmuz aylarında kadın ve erkek basketbol milli takımlarımızla iki ayrı heyecan yaşayacağız” dedi.
Potanın Perileri’nin 2012 Londra Olimpiyat Oyunları’nda mücadele ettiğini hatırlatan Bakan Çağatay Kılıç, “Avrupa ve dünya basketbolunda elde ettiği derecelerle ne kadar iyi bir takım olduğunu herkese gösteren Kadın Milli Basketbol Takımımızın, Rio 2016’da da Ay-yıldızlı bayrağımızı temsil edeceğini ümit ediyorum” diye konuştu.
A Milli Erkek Basketbol Takımı’nın da Temmuz ayında Rio 2016’ya katılma hakkı kazanmak için Filipinler’de parkeye çıkacağını kaydeden Bakan Çağatay Kılıç, “Milli takımımız, Rio 2016 hedefiyle çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. 12 Dev Adam’ın istediği sonuçları alarak olimpiyatlara katılacağına inanıyorum. Olimpiyat Oyunları’na kadar kota mücadelesi verecek bütün sporcularımıza, hem ülkemiz hem de kişisel kariyerleri adına büyük önem taşıyan bu kritik süreçte başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı

KADIN BASKETBOLDA RİO 2016 HEYECANI FRANSA’DA YAŞANACAK

Kadınlarda Avrupa Şampiyonası’nda milli takımımız 5’inci olarak olimpiyat eleme müsabakalarına katılma hakkını elde etmişti. Olimpiyat eleme turnuvasına 12 ülke katılacak ve ilk 5 ülke Olimpiyatlara katılma hakkı kazanacak. Turnuva, 13 – 19 Haziran tarihleri arasında Fransa’nın Nantes şehrinde yapılacak.
Eleme maçlarında gruplarını ilk iki sırada bitiren takımlar çeyrek finale yükselecek. Çeyrek finalde takımlar çapraz olarak eşleşecekler ve çeyrek finalden galibiyetle ayrılacak olan 4 takım direkt olarak Olimpiyat Oyunları’na katılma hakkını elde edecek. A Milli Kadın Takımımız grubunu ilk iki sırada bitirmesi halinde A Grubu’ndan gelecek takımla eşleşecek. Mağlup olan 4 takım ise kendi aralarında yarı final ve final mücadeleleri yapacaklar. Finalde galibiyete ulaşan takım ise beşinci takım olarak Olimpiyat Oyunları’na katılma hakkını elde edecek.