Avrupa FIBA başkanlığına, Dünya FIBA Yönetim ve İcra Kurulu üyeliğine seçilerek Türkiye’ ye büyük onur yaşatan Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel ile Başkanlığa aday olan Harun Erdenay hedeflerini anlattılar

Orhan Uğuroğlu – Özel Söyleşi

Benim de 18 yıl oynadığım Ankara Yenişehir kulübünde forma giyen ve daha sonra Galatasaray’da başarılara imza atarak 41 kez milli olan, Yönetim Kurulunda da bulunduğum Turgay Demirel sorularımı yanıtladı
Soru: Uzun yıllar süren Başkanlık dönemini nasıl değerlendirirsiniz?
Demirel: “1992 yılında 3 kişilik kadro ve 600.000 Dolarlık bir bütçeye sahip olan TBF’yi bugün 70–75 milyon dolar seviyelerine yükselttim. Basketbol ülkenin ikinci en popüler sporu oldu.
Soru: Dünya Şampiyonu olmaya ramak kaldık değil mi?
Demirel: Elbette, A Milli Erkek Basketbol Takımı, 2001 yılında Türkiye’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen Avrupa Şampiyonası’nda ikinci olduktan sonra 2006 FIBA Dünya Şampiyonası’nda altıncı oldu. Türkiye, tarihinde ev sahipliği yaptığı en büyük uluslararası spor turnuvası olan 2010 FIBA Dünya Şampiyonası’nın finalinde ise ABD’ye yenilerek maalesef gümüş madalya kazandık ki bu bile Türk Basketbolunun yıllar önce hayal dahi edemediği bir başarı oldu.
Soru: Kadın basketbolda da kulüp takımlarımızın ve milli takımımızın başarıları var
Demirel: 2005 yılından itibaren tüm Avrupa Şampiyonası finallerinde yer alan A Milli Kadın Basketbol Takımı, 2011 yılında kazandığı Avrupa ikinciliği ve 2012 Londra Olimpiyatları’nda elde ettiği beşincilik ile tarihi başarılara imza attı. Ayrıca 2013 Avrupa Şampiyonası’nda bronz madalya kazanan A Milli Kadın Basketbol Takımı, FIBA dünya sıralamasında 21. sıradan 13. sıraya yükseldi.
Soru: Alt yapılarda durum nasıl?
Demirel: Türkiye’nin Genç ve Ümit Milli Erkek ve Kız Basketbol Takımları da büyük zaferler kazandı. 2012 yılında Türkiye Yıldız Erkek (U16) Milli Basketbol Takımı Avrupa Şampiyonası’nda altın madalyaya, aynı yıl Ümit Kız Milli Basketbol Takımı Avrupa Şampiyonası’nda bronz madalyaya ulaştılar.
Soru: Uluslararası Organizasyonlara hasrettik, bu konuda da önemli adımlar attınız, zor oldu mu?
Demirel: Elbette FIBA nezdinde yoğun baskı ve çalışma yaptık. Aldığımız görevleri başardıkça yenilerine talip olduk. Türkiye’de hem Basketbolun başarılarının artması, hem de organizasyon kabiliyetimiz beğeni kazanınca, Dünya Basketbol Şampiyonası, 2012 Euroleague Kadın 8’li Finali, 2012 Türk Hava Yolları Euroleague 4’lü Finali, 2005 Avrupa Kadınlar Şampiyonası ve 2001 Avrupa Erkekler Şampiyonası ülkemizde düzenlendi.
Soru: Başkan size yeni görevinizde başarılar diliyorum ama Türk Basketbolu için de desteğiniz sürmeli.
Demirel: Elbette sürecek.
HARUN ERDANAY İLE SÖYLEŞİ
Turgay Demirel 30 Mart 2015 tarihinde Başkan’lık görevini Harun Erdenay’a devretti. Deneme Lisesinden rol modelimiz olan milli Basketbolcu Kemal Erdenay’ ın oğlu Harun Erdenay da sorularımı yanıtladı:
Soru: Genel Kurul ne zaman?
Erdenay: Henüz netleştirmedik ama yakında açıklayacağız.
Soru: Turgay Başkan’dan görevi almak nasıl bir duygu?
Erdenay: Aktif Basketbol döneminde de çok desteğini gördüğüm Başkanımızdan görev devir almak büyük sorumluluk. Çünkü Başkanlığı döneminde çok büyük başarılara imza attı Türk Basketbolu.
Soru: Bu başarıları ileri taşımak için Genel Kurul’da aday olacak mısın?
Erdenay: Evet aday olacağım. Turgay Başkanımdan öğrendiklerimle Türk basketbolunun başarı bayrağını daha da yukarılara yükseltmek için çaba göstereceğim.
Soru: Sevgili Harun senin bebekliğin, çocukluğun, gençliğin Spor salonlarında geçti. Özetle tek cümle ile hedefin ne açıklar mısın?
Erdenay: Çok açık söyleyeyim gece gündüz, günlerce, aylarca, yıllarca Türk Basketboluna hizmet etmenin heyecanı içindeyim. Yıllarca forma terletirken hırsımız galibiyetti, başarı elde etmekti. Şimdi de Türk Basketbolunun başarılar kazanması için ter dökeceğiz.