Türkiye’de adım adım Başkanlık tartışılıyor. AK Parti Kongreye hazırlanıyor. MHP’nin ne olacağı ise tam net değil.

Türkiye bir seçime hazırlanıyor ama neyin seçimi onu zaman gösterecek. Genel seçim mi? yoksa Başkanlık referandumu mu? Onu zaman gösterecek. Ancak ufukta bir seçim var gibi.  Türkiye’de Başkanlık sistemi tartışa dursun ancak bugünkü uygulamaya göre tarafsız olması gereken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, olası referandum sonucunda Başkanlık sistemi kabul edilse, yeni bir Başkanlık seçimine gidilecek.
Yoksa belli bir tarihten sonra mı Başkanlık sistemine geçilecek?
Bu tartışmalarda görünmüyor. İlle de Başkanlığına geçelim de ne olursa olsun havasında gidiliyor.
YÜZDE 52’NİN BAŞKANI OLMAKTANSA
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, daha önceki seçimlerde elde ettiği yüzde 52 oy ile Türkiye’nin Başkanlık sistemine kesin gözüyle bakıyor.
Oysa Haziran seçimlerinde bunun en büyük savunucusu Recep Tayyip Erdoğan’ında desteklediği Başkanlık sandığa takılmış ve Ak Parti’yi tek başına iktidar olma kapısını kapamıştı.
Hızlı bir şekilde yapılan Kasım seçimlerinde ise AK Parti, bu seçim kampanyasında Başkanlık sistemini askıya almıştı. Demek ki, ciddi bir uyarı alındı ki, AK Parti bu riske seçimde girmedi.
Onun için Haziran ayından bu yana Türk seçmenin, oyunun rengini değiştirecek ne oldu diye bakmak lazım. Benim bakışıma göre Başkanlık sistemine geçiş için hiçbir olumlu bir gelişme olmadı. Bilakis Haziran ve Kasım seçimlerinde sonra Türkiye eski Türkiye değil, gittikçe her alanda daha da kötüleşen bir Türkiye var karşımızda.
O nedenle ne oldu da Türkiye Başkanlık sistemine geçecek.
RECEP TAYYİP ERDOĞAN ESKİ PARLAK DÖNEMİNDE DEĞİL
Bir kere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  eskisi gibi pek öyle parlak bir döneminde değil. Bir kere tüm siyasi partiler ile kavgalı. Hala da ediyor. Sadece yüzde 52 oy desteğine güveniyor. Diyelim ki, her zaman olduğu gibi bu yüzde 52 ile Başkanlık sistemini de yaşama geçirse, sanıyor mu Türkiye daha doğru yola girecek?
Ben sanmıyorum.  Şu Başkanlık tartışmasının, Türkiye gündemine girdiği günden itibaren, gündemde hayra bir şey olmadı. Türkiye hep ayrıştı, hep bir bedel ödedi. O nedenle şimdiden söyleyeyim olmayacak duaya âmin dememek adına bu Başkanlık sistemi Türkiye’nin başını dertten kurtarmaz.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yüzde 52 ile dayatmasıyla onun Başkan olarak Türkiye’nin ilk Başkanı olması, Türkiye’nin bugünleri aratır hale getirir. Ben kan dökülür, tellallığı yapmam, ama böyle taraflı ve hırçın bir Başkan ile yoluna gidemez. Gitse de kargaşalar bitmez. Türkiye gündemi her saniye değişir. Sokakta yatışmaz. Yani referandum ile Başkanlık sistemine geçilecek Türkiye istikrarsızlığa mahkûm olur.
TÜRKİYE’DE TEK ADAM DİKİŞ TUTMAZ
Çok partili sisteme 1945 yılında CHP’den sonra ikinci bir parti ile giren Türkiye o yıllardan bu yana muhalefet partili bir sistem ile bugünlere geldi. Alışık olduğu sistemi terk edip, tek bir Başkan etrafında toplanmasını benimseyeceğini sanmıyorum.
O nedenle tek bir adam ile Başkanlık sistemi, Türkiye’nin yapısına uygun değildir. Gelecek yıllarda popülizm açısından zayıf profilli hele hele partili Başkanlı seçimler Türkiye’de sıkıntı yaratır.