Ey Milletvekilleri ben, “İçinizden Biri” olarak Meclis Kulislerinde yaşananları vatandaşlara yazmakla SONSÖZ Gazetesi tarafından yükümlü kılındım. Bundan sona beni her gün okuyabilirsiniz.

AKP dokunulmazlıkları tek başına kaldırabilir mi? Kaldırır. 276 yeter 317’leri var fazlasıyla yeter. Sorun ne peki, neden diğer partilerle görüşüyor, destek istiyor? Hatta dokunulmazlık meselesi HDP’liler için getirildi, HDP’lilerle dahi görüşüyorlar garip değil mi?

Bir CHP milletvekiline sordum; Nedir bu dokunulmazlık meselesi? Nasıl yani? deyince anlatmaya başladı. Ben de size aktarıyorum;

“AKP dokunulmazlıkları tek başına kaldırabilir mi? Kaldırır. 276 yeter 317’leri var fazlasıyla yeter. Sorun ne peki, neden diğer partilerle görüşüyor, destek istiyor? Hatta dokunulmazlık meselesi HDP’liler için getirildi, HDP’lilerle dahi görüşüyorlar garip değil mi?

AKP dokunulmazlıkları samimi olarak kaldırmak istemiyor. Siyasi oyun oynuyorlar. Dokunulmazlıkların kaldırılmasını kim talep etti? Erdoğan. İkide-bir gündeme getiriyor. Erdoğan bilmiyor mu AKP oylarının yettiğini ve talimat verse iki haftada çıkabileceğini?
Neden konuşuyor o zaman?

Başkanlığa zemin hazırlamak için, “Meclis beceriksiz çalışmıyor, bakın parlamenter sistemle olmuyor, teröristlerle birlikte olanların dahi dokunulmazlıklarını kaldıramıyor bu sistem, başkanlık sistemine ihtiyaç var”

demek için.

Türkiye ne kadar karışır, Meclis ne kadar çaresiz kalırsa onun o kadar işine gelir. Karmaşa durumunda başka güç var mı halkın umudu olabilecek? Tüm güç onda. Yasama, yargı ve yürütme, ilaveten medya gücü. Kaosu istediği gibi yönlendirir ve umut olur.

Ayrıca, dokunulmazlıklar az bir ihtimal olarak dahi kaldırılırsa ülke yine kaosta olacak, kalan HDP’liler de istifa edecek ve yapılacak ara seçimden en kazançlı çıkacak hatta başkanlık referandumu sağlamaya yetecek kadar çıkacak parti AKP olacak.

Hesap bu. Yoksa Erdoğan veya Davutoğlu isteselerdi şimdiye kadar çoktan dokunulmazlıkları kaldırmışlardı.”

Bu noktada araya girdim. Peki, madem Tayyip Beyin işine geliyor neden dokunulmazlıkları hemen kaldırmıyorlar, orasını tam anlamadım dedim. Devam etti;

“Davutoğlu’nun da işine gelmiyor. Bir kere AB karşısında zorda kalacak, ikincisi kendi partisinden de çok sayıda milletvekili dokunulmazlıklar kalksın istemiyor, sıkıntı olacak, üçüncüsü başkanlık istemini istemiyor Erdoğan’ın oyununa gelmek istemiyor. Dokunulmazlıkların kalkması ne zaman fayda getirdi ki şimdi getirsin. Davutoğlu da biliyor.”

Yani dedim şimdi dokunulmazlıklar kalkmayacak mı?

“Az bir ihtimal olarak kalkabilir. Normal olarak kalkmaz.
Dedim ya bu bir siyasi oyun. Siyaset için kullanacaklar, en başta Erdoğan kullanacak ve kullanıyor”

Sinirlendim, Erdoğan, Türkiye bu halde iken nasıl bu kadar bencil olabiliyor dedim.

“Şimdiye kadar olmadı mı? Erdoğan hep kendini düşündü zaten. İsrail meselesinde de, Mısır’da da, Suriye meselesinde de… Ülkeyi ve İslam’ı kurtaracağına, seçilmiş kişi olduğuna inanıyor. Onun için kendi için ne yapsa İslam ve Türkiye için yapıyor diye kendini avutuyor”

Yüzüne baktım. Fazla konuşamadım ama Allah büyüktür diyebildim…