Türkiye’nin gündeminde hala Başkanlık tartışması olduğu için yazmak zorundayım. Herkes, her gün bu konuda yazıyor.
Ancak İsveç’ten Türkiye’ye baktığınız zaman, gerçekten çok büyük bir Recep Tayyip Erdoğan olgusu var. İsveç’te gazetecilik ve düşünce özgürlüğü ödülüne görülen Türk gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül, bu ödülü almasına aldılar, ancak sevinsek mi, üzülsek mi de kocaman bir gariplik vardı.
Bir tarafta Türkiye, bir tarafta 2 Türk gazetecisi. İkisi de ’’Casusluk ve Vatan Hainliği’’ ile suçlandılar. Yattılar çıktılar ve haklarındaki iddialar ispatlanamadı. Casusluktan değil, gizli bilgileri açıklamaktan ceza alsalar da, onlar İsveç’te yaşayan AK Partililer için de Türkiye’de yaşayan Ak Partililer için de artık birer suçlu olarak kalacaklar.
Çünkü burada onlarla haber yapıp resim çektirdiğim için benim de adım onlarla birlikte anılmaya başlandı.
Peki, bunun azmettiricisi kim diye sorarsanız, Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan. Geleceğin Başkanı.
Bugün Can Dündar ve Erdem Gül’ün içinde olduğu durum bundan ibarettir.
Bugünden sonra yıllarımı Atatürkçü çizgide Türkiye’nin yücelmesi için mücadele eden beni de bu marjinal grup böyle gösterecek ve karalama yapacaklar. Çünkü bunlar, linç geleneğinden gelen bir geçmişleri var. Bükemedikleri bileği, böyle dolaylı yollardan, bükmeye çalışırlar.
NEDEN ONUNLA OLMAZ
Erdoğan Can ve Erdem’i “casusluk” suçlaması ile savcılığa şikayet etti ama yargı bu suça ait bilgi ve belge bulamadığından “gizli bilgi yayınlamak” suçundan mahkum etti.
Bakalım Yargıtay bu duruma nasıl nokta koyacak?
Güvenirlilik siyasette çok önemlidir. Güvenirliğini yitirenlerin siyasi kariyeri Avrupa’da biter de ondan.
Can Dündar ve Erdem Gül’ün ödülünde konuşan İsveç Dışişleri Bakanı Margott Wallström’de Türkiye konusunda bazı önemli tehlikelere dikkat çekti. Türkiye eski Türkiye değil.
Türk medyasının yüzde 90’lık bölümü AK Parti iktidarının elinde. Başkanlık da ele geçerse, laik Türkiye’de, Cumhuriyet Türkiye’si de tarihe karışır. Zaten bu partiye gönül verenler şimdiden bunu her fırsatta dile getiriyorlar bile.
HALA BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ, HALA DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ
Türkiye sanki evinin önünü temizledi de bir Başkanlığa geçmesi  eksik kalmıştı. Cumhuriyet Gazetesi yazarı meslektaşım Osman İkiz ile Can Dündar ve Erdem Gül’ün ödül aldığı törende bunu konuştuk.
Osman İkiz, 40 yıldır İsveç’te ben 30 yıldır. Osman İkiz, 40 yıl önce de bu tip toplantılara katılmış. Yine konusu Türkiye’de demokrasi, basın ve düşünce özgürlüğü imiş. Yani bir arpa boyu yol alamadık diye hayıflandı. Ben de evet sevgili İkiz, alamadık, ama otomatik vitese takıp, BAŞKANLIĞA geçeceğiz ne haber dedim. Yazımı başlıkla bağlayacak olur isek Türkiye Başkanlığa geçerse, herkes ile bir şekilde rahat olur ama Recep Tayyip Erdoğan Başkan seçilirse bu dönemin sancılı geçeceğine yönelik ortak bir görüş İsveç’te hakim.