Binali Yıldırım’ın Ak Parti Genel Başkanı ve dolayısıyla Başbakan olması kesinleşti.

Yeni dönemin neler getireceğine bakalım:

-“Güçlü Başbakan” dönemi sona erdi. Önümüzdeki günlerde Erdoğan bugüne kadar olduğundan daha fazla başkan gibi davranacak, yani adeta hukuki başkanlık döneminin kostümlü provasını yapacak.

-Erdoğan, Anayasa’nın değişmesi konusunda uygun zamanı kollayacak, MHP ile dirsek temasını artıracak.

-Binali Yıldırım neleri yapması, neleri yapmaması gerektiğini bilerek geliyor. Devletin zirvesinde tam uyum olacak.

-Siyasi tartışmalar, polemikler önümüzdeki günlerde Erdoğan ile muhalefet partileri arasında yaşanacak. Yıldırım hem üstlendiği yeni konum hem de gülmeyi, espri yapmayı fıkra anlatmayı seven kişiliği nedeniyle kavgalara girmeyecek.

-Ak Parti’de Erdoğan’ın liderliğinin kesin kabulüyle yakın ve orta gelecekte bir kavga ya da bölünme olmayacak. Abdullah Gül, Bülent Arınç, Hüseyin Çelik gibi isimler yeniden sahneye çıkabilmek için biraz daha beklemek zorunda kalacak.

-Şimdiye kadar otoyollar, metro, deniz taşımacılığı, havaalanları, telekomünikasyon gibi konularda yoğunlaşan Yıldırım bundan sonra mesaisinin büyük bölümünü terörle mücadeleye ayıracak.

-Muhalefet partileri ve muhalif basın “düşük profil” sözünü sık sık tekrarlayarak yeni Başbakan’ın sinirlerini yıpratmaya, onu Erdoğan’a direnmek için tahrik etmeye çalışacak.

-Başbakan’ı takip eden muhabirler rahat bir nefes alacak. Çünkü yeni Başbakan az ve öz konuşacak. Tane tane konuşması nedeniyle muhabirler ses kayıt cihazına ihtiyaç duymayacak. Buna karşın Cumhurbaşkanlığı muhabirlerinin görevleri bir kat daha artacak.

-Türkiye’nin de Ak Parti’nin de yeni bir krize, yeni bir başbakan ve hükümete tahammülü yok. Bu nedenle Türkiye önümüzdeki yılları Erdoğan liderliğinde ve Yıldırım’ın sorun yaratmayan başbakanlığında geçirecek.