Güneydoğu’dan her gün şehit haberleri geliyor. Böyle bir dönemde ülkenin enerjisini başkanlık tartışmalarıyla tüketmesi, çöküşe doğru giderken Bizans İmparatorluğunda herkesin işi gücü bırakıp meleklerin cinsiyetinin ne olduğunu tartışmasına benziyor.

++
Bu günlerde ülkenin tek gündemi terörle mücadele olmalıdır ve şu sorulara gerçekçi yanıtlar bulunmalıdır:

-Dünyanın 9’uncu büyük askeri gücüne sahip olduğumuz halde teröristlere karşı neden bu kadar fazla şehit veriliyor?
-Binlerce kayıp vermesine karşın terör örgütü varlığını hâlâ nasıl sürdürüyor, kimlerden silah, mühimmat, gıda ve para yardımı alıyor?
-Güneydoğu’da terör örgütüne katılımlar neden bir türlü önlenemiyor, örgüt, militan gücünü bölgedeki aileleri tehdit ederek mi sağlıyor?
-Bazı belediyelerin teröristlere yardımda bulunduğu ayan beyan ortadayken bu konuda neden etkili önlemler alınmıyor?
-Terör örgütüne yardım eden ülkeler açıkça neden düşman ilan edilmiyor?
-NATO anlaşması, üye ülkelerden birine yönelik saldırıyı üye tüm ülkelere yapılmış kabul etiği halde bize yönelik bir saldırıda neden arkamızda kimse yer almıyor?
-Meclis’teki partilerden biriyle terör örgütü arasında organik bağ olduğu bilindiği halde o partinin milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılmasında ve adalete sevk edilmelerinde neden bu kadar ağır davranılıyor? 317 milletvekili olan Ak Parti neden Meclis’te toplantı yeter sayısını bile sağlayamıyor?
-CHP ve MHP terörün nasıl önleneceği konusunda neden ufuk açıcı öneriler yapamıyor, bu konuda Hükümete destek olamıyor?
-Terörle yıllarca mücadele ettikten sonra başarıya ulaşan İngiltere ve İspanya gibi ülkelerin deneyimlerinden neden yeterince yararlanılmıyor?
-Yazarlar, aydınlar, akademisyenler başkanlık tartışmalarına gösterdikleri ilgiyi terörle nasıl mücadele edileceği konusunda neden göstermiyor?