Akın Gökyay’ın 1975 yılından itibaren topladığı Guiness Rekorlar Kitabı’na “Dünyanın en büyük satranç koleksiyonu” olarak giren Satranç takımlarının yer aldığı Gökyay Vakfı Satranç Müzesi, Altındağ Belediyesi tarafından restore edilen Hamamarkası’nda açılıyor. 12 Ekim günü açılacak müze, açılıştan önce Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki’yi ağırladı. Hamamarkası’nda restore edilen tarihi Ankara Evleri’nden birinde Satranç Müzesi olarak dekore edilen mekan, açılış için gün sayıyor.
Akın Gökyay ve Birten Gökyay’ı açılış öncesi müzede ziyaret eden ve müze hakkında bilgi alan Başkan Tiryaki, Hamamarkası bölgesine bir müze kazandırdıkları için Gökyay Vakfı’na teşekkürlerini iletti.
Hamamönü ve Hamamarkası bölgesi pek çok müzeye ev sahipliği yapıyor
Hamamönü ve Hamamarkası bölgesinin tarihi evleri, restoranları, cafeleri ve hediyelik eşya dükkanlarının yanı sıra sanata ve sanatçılara da ev sahipliği yaptığının altını çizen Başkan Tiryaki, bu bölgenin aynı zamanda pek çok müzeyi de bünyesinde barındırdığını iletti. Veysel Tiryaki, bu bölgedeki müzelerin sayısının hızla arttığını da belirten Başkan Tiryaki, müzelere özellikle çocuk ve gençlerin mutlaka getirilmesi gerektiğinin altını çizdi.
Başkan Tiryaki, Altındağ Belediyesi bünyesinde kurulan Şairler ve Yazarlar Müzesi’nin de çok yakında Hamamarkası’nda açılacağını duyurdu.