Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığına Mustafa Tuna seçildi, daha doğrusu getirildi. Başkan ilk icraat olarak, üst düzey belediye çalışanların istifalarını istemiş. Şaşırmaya gerek yok.

Yukarıdan birleri seçilmiş belediye başkanlarının istifasını isteyecek, bir şey denilmeyecek, taze başkan atanmış bürokratların istifaları hazırlayın deyince kıyamet koparılacak! Herkes bildiğini gördüğünü yapar, bundan daha doğal bir süreç olamaz.
Bu uygulama aynı zamanda Tuna’nın 2019 seçimlerinde “adayım, kendi kadromu şimdiden kurmaya başlıyorum” mesajıdır. Tuna doğrusunu yapıyor. Olası bir belediye bürokrasinin direnişine, karalayıcı bilgi sızmalarına karşı önlem alıyor.
Ancak Başkan, başarılı olmak, aleyhine işleyen zamanı iyi değerlendirmek, “bir şeyler yaptım” demek istiyorsa işe öncelikle Çankaya insanı ile barışmakla başlamalı.
Sayın Tuna; Ankara’nın gelmiş geçmiş en başarılı belediye başkanlarından biri Murat Karayalçın’dır. Murat Bey’in en büyük hatası başlattığı büyük projeleri yerin altına yönelikti. Ankara’nın kanalizasyon işini, metro projelerini başlattı ama kapısından geçen çöp arabasını izleyecek kadar etrafında olup biteni sadece izlemekle yetinen Ankaralı bunları görmedi, unuttu gitti. Murat beyin hatasına düşmeyin, göze hitap edin. Melih Bey gibi de göze hitap edeceğim diye faydasız ve kullanışsız işler e girişmeyin.
Bu kapsamda önerimiz, işe Çankaya insanı ile barışmakla başlayın. Günde 2,5 milyon insanın gelip geçtiği, en az bir milyon insanın da sürekli ikamet ettiği Çankaya’da Gökçek’in “oy vermeyene hizmet yok” anlayışını kırın. Bunun için elinizde ne kadar araç, ekipman, personel varsa kar kış demeden tüm imkanlarınızı Çankaya için seferber edin, yolları, kaldırımları düzeltin. Yıllarca saçma sapan uygulanan trafiği de şekle sokun. Örneğin, Tunalı Hilmi Caddesi trafiğini hafifletmek için Kuğulu Park yanından Atatürk Bulvarına girişi verin. Geri kalan tek yönleri de gözden geçirin.
Her daim tıkanan Kızılay trafiğine çözüm getirin. Örneğin, tüm durakları Ulus’a gidişte Meşruiyet, Çankaya’ya gidişte de Necati Bey Caddelerine taşıyarak otobüs trafiğini rahatlatın, bunarlı Kızılay’dan çıkarın. Bir o kadar da şu Güven Park’taki dolmuş yoğunluğuna son verin. Onların bir bölümünü de Necati Bey Caddesine taşıyın. Böylece Ankaralı Kızılay’da nefes alabileceği gerçek bir parka kavuşsun. Ayrıca yine özellikle Kızılay civarındaki taksi anarşisine son verin. Ulus geçişini tek yönlü trafiğe açın.
Başkan, daha cesur adım atmak istiyorsanız Ankara halkının cebine de hitap edin. En başta memleketin en pahalısı olan kullanma suyunun, atık bedellerinin fiyatlarını, şu bu diye yapılan gizli kesinti bedellerini indirin.
Dahası bir ilke imza atarak doğal gazda BOTAŞ fiyatlarına ek olarak yüzde 30 eklenen belediye payını örneğin yüzde 20 ‘ye çekerek Ankaralıyı rahatlatın. Belediye bütçesi zarar etmiş, açık vermiş hiç önemli değil, size verilen ve verilecek desteğin haddi hesabı yok. Bazı projeleri de askıya alırsanız buradan doğacak artılarla kayıplar kapatabilir.
Şimdi geride 23,5 yıllık işler bir o kadar da yapılan yanlışlıklar var. Başkan gün geçirmeden tüm kavgaların, polemiklerin üzerine sünger çekin ve başta mimarlar, şehir planlamacıları olmak üzere Ankara’nın tüm sivil toplum örgütlerine kapılarınızı açın. Bunlarla temas kurun, danışın, önerilerini isteyen, sürekli diyalog haline olacağı sözünü verin. Zaten her gün bir pazar yeri, bir dernek ziyareti, heyet kabul yapmanız gerekir. Çankaya sokaklarında dolaşın. Vatandaş sizi bilsin görsün. Ankara halkı başkanın makam odası nasıldır, nerededir, bilmiyor.
Bu arada yeni Başkanım demek istiyorsanız, yeni iletişim araçları da geliştirin. İnternet sayfasındaki karmaşıklığa son verin. Bu arada bol bol değişik kıyafetlerle fotoğraf çektirip onları kullanırsanız iyi olur. Biraz da gülümseyin, ciddiyet ayrı sempatik olmak ayrı. Sincan günleri geride kaldı.
Önünüzde 1,5 yıl var, zaman kıt, elle tutulur, gözle görünür bir şeyler yapın. Yoksa adınız emanetçiye çıkar.

FACEBOOK YORUMLARI