Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Azerbaycan, Burundi, İran, Bulgaristan ve Japonya’nın Ankara büyükelçilerini ayrı ayrı kabul etti.

Başkan Gökçek, Büyükelçileri kabul etti
Başkan Gökçek, Büyükelçileri kabul etti

Başkanı Gökçek, Azerbaycan Büyükelçisi Faig Bagırov’u kabulünde, Türkiye’ye olan desteklerinden dolayı teşekkür ederken, “Biz, özellikle Azerbaycan’ın Türkiye’ye desteği dolayısıyla ziyadesiyle memnunuz. Allah razı olsun. Azerbaycan, 15 Temmuz darbe girişiminde bize destek olan birkaç ülkeden biridir. Biliyorsunuz Batı son derece duyarsız davrandı. Ama dostlar o günlerde belli oldu. Azerbaycan’ın tavrı son derece önemli” dedi.

Başkan Gökçek, FETÖ’nün sadece Türkiye’de değil, diğer ülkelerde de güçlü olduğunu, ancak darbe girişimi sonrası diğer ülkelerden darbe aldığını belirtti. Başkan Gökçek, “Türkiye’de yediği darbe, aslında dünyada da darbe yemesine vesile oldu. Çünkü birçok ülkede böyle hakimiyet kurabilecekken, ikinci bir olay, bütün dünyada bir anda FETÖ’nün silinmesine vesile olacaktı, kıpırdayamadılar. Yoksa pek çok ülkede epey güçlü haldeler. Türkiye’den güçlü oldukları yerler bile var” diye konuştu.

Başkan Gökçek, Büyükelçileri kabul etti
Başkan Gökçek, Büyükelçileri kabul etti

“AZERBAYCAN, TÜRKİYE’YE DESTEĞE DEVAM EDECEK”

Azerbaycan Büyükelçisi Bagırov da Türkiye ve Azerbaycan arasındaki dostane ilişkinin devam edeceğini belirterek şunları söyledi:
“Tabii ki sizlerle beraber yaşadığımız acılı günlerde, güzel bir devlete sahip çıkan milletimizi ve sizi tebrik ediyorum. En canlı olaylar Ankara’da gerçekleşti, ancak Ankara halkı mukavemet gösterdi. Böyle bir zamanda, böyle vahim olaylarda galip çıkması, Ankara ve Türk milleti için çok sevindirici bir hatıradır. Azerbaycan da her zaman Türkiye’nin yanındadır. Bu konuda her zaman Türkiye devletine, Türkiye iktidarına destek verdi ve vermeye de devam edecek.”
Azerbaycan’da FETÖ’ye yönelik mücadele hakkında da bilgi veren Bagırov, “15 Temmuz’dan önce, Azerbaycan’da faaliyet gösteren 26 okul, 15 Temmuz’dan önce, 2015 yılından itibaren kapatılmıştı. Sadece Kafkas Üniversitesi faaliyetteydi. O da 15 Temmuz’dan sonra, 20 Temmuz’da kapatıldı”

Başkan Gökçek, Büyükelçileri kabul etti
Başkan Gökçek, Büyükelçileri kabul etti

“ANKARA’YI TERCİH EDERİM”

Başkan Gökçek, ikinci misafiri Orta Afrika’da yer alan Burundi’nin Ankara Büyükelçisi Joel Nkurabagaya oldu. Daha önce Washington’da görev yaptığını ve Ankara’ya 2 yıl önce geldiğini belirten Büyükelçi Nkurabagaya, “Ankara ile Washington’ı kıyasladığımda, samimi olarak söylüyorum, Ankara’yı tercih ederim. Hem şehrin temizliği, hem de insanların misafirperverliği, tercih sebebim” dedi.

Başkan Gökçek de “Dünyada pek kent gezdim, benim beğendiğim şehirlerdendir Washington. Benim şehrimin ondan daha çok beğenilmesi, beni mutlu etti” şekline konuştu.
Osmanlıspor’da oynayan bir futbolcunun Afrika Kupası nedeniyle Afrika’da olduğunu ve Beşiktaş maçında da oynayamadığını belirten Başkan Gökçek, Büyükelçi’nin, ülkesinde iyi futbolcular olduğunu söylemesi üzerine, “Hemen transfer edelim” teklifinde bulundu.

Başkan Gökçek, Büyükelçileri kabul etti
Başkan Gökçek, Büyükelçileri kabul etti

“TÜRKİYE’NİN BAŞARILI ŞAHSİYETLERİ ARASINDASINIZ”

İran Büyükelçisi Mohammad Ebrahim Teharjan Fard da kabülde, “Siz, benim ve ailemin içinde yaşadığı şehrin belediye başkanısınız. Dolayısıyla sizi ziyaret etmek, bizim görevimizdi. Siz, Türkiye’nin tanınmış ve başarılı şahsiyetleri arasında yer alıyorsunuz” dedi.

Türkiye- İran arasındaki ekonomik ve turizm ilişkileri hakkında bilgiler de veren konuk büyükelçinin, Türkiye’ye 1,5 milyon İranlı turist geldiğini ve bunların bir kısmının da Ankara’yı ziyaret ettiğini söylemesi üzerine, Başkan Gökçek, ANKAPARK projesini anlatarak, daha Ankara’ya daha çok turist gelmesi için yardımcı olmasını istedi.

Başkan Gökçek, Büyükelçileri kabul etti
Başkan Gökçek, Büyükelçileri kabul etti

“ANKARA, ÇOK ÇAĞDAŞ, ÇOK MODERN BİR ŞEHİR”

Bulgaristan Büyükelçisi Nadezdha Neynsky da kabulde, Başkent’te bulunmanın kendisi için şeref olduğunu belirterek, “Ankara’ya karşı bende büyük bir hayranlık var. Çok çağdaş, çok modern bir şehir. Mimari, ulaşım, altyapı açısından çok gelişmiş. Özellikle parklarınız çok muhteşem. Sizi tebrik ediyorum” şeklinde konuştu.

Başkan Gökçek de Avrupa’nın en büyük parkı ANKAPARK’ı yaptıklarını kaydederek, Bulgaristan vatandaşlarını da Ankara’ya davet etti.

Başkan Gökçek, Büyükelçileri kabul etti
Başkan Gökçek, Büyükelçileri kabul etti

“BÜTÜN İŞ ADAMLARINI GETİRİN VE MİSAFİRİM OLUN”

Başkan Gökçek, son olarak Japonya Büyükelçisi Hiroshi Oka ile eşi Sefire Rieko Oka’yı kabul etti.
Başkan Gökçek’e, 22 yıldır belediye başkanlığı yapan kişi olarak kendisiyle bir araya gelmekten mutluluk duyduğunu ifade eden Japon Büyükelçi, Ankara’da 260 Japon’un yaşadığını söyledi. Bu sayının artmaya devam ettiğini belirten konuk büyükelçi, “Sincan Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Japon makarna fabrikasında çalışan vatandaşlarımız, burada rahat rahat hayatlarını yaşıyor. Bu bağlamda teşekkür ederim” diye konuştu.
Başkan Gökçek de yatırımların artırılması için her türlü yardımı yapmaya hazır olduğunu söylerken, “Japonya’dan hangi daldan olursa olsun, bütün işadamlarını getirin ve misafirim olun. Yatırım konusunda her türlü yardımı yapmaya hazırız” dedi.
Başkan Gökçek, konuklarıyla fotoğraf çektirirken, karşılıklı hediye sunumu da yapıldı.