Eğitim-İş Başkanı Veli Demir, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün MİT TIR’larıyla ilgili yaptıkları haberden dolayı tutuklanmasına “Gazeteciler değil, basın özgürlüğü ve demokrasi tutuklandı” sözleriyle tepki gösterdi.

Dündar ve Gül’ün söz konusu haberi yayınlayarak halkın haber alma özgürlüğüne yönelik sorumluluklarını yerine getirdiklerini ifade eden Demir, tutuklananın sadece gazeteciler olmadığını, basın ve ifade özgürlüğünün, demokrasinin tutuklandığını belirtti.
Demir, açıklamasında, basının doğru, tarafsız ve ilkeli haber verme misyonunu yerine getirebilmesi, kamuoyunu hiçbir baskı altında kalmayacak şekilde bilgilendirebilmesi için kendi iradesiyle doğru bilgiler ışığında karar verebilmesinin ve bağımsızlığının sağlanması gerektiğini ifade etti. Demir, bugün demokrasi ve insan haklarının yara aldığı, basın özgürlüğünden söz etmenin giderek imkansız hale geldiğini belirterek, şunları aktardı:
“Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Can Dündar’ı  ‘Bu casusluk faaliyetinin içine o gazete de girmiştir. Haberi yapan bedelini ağır ödeyecek. Öyle bırakmam onu’  diyerek tehdit etmesinin ardından altı ay sonra gerçekleşen bu tutuklama hukuk devleti ve demokrasinin rafa kaldırıldığının göstergesi olmuştur. Erdoğan,  açıkça hukukun üstünlüğü ilkesini çiğnemiş; suçluyu değil suçu yazanı tutuklayan, adeta talimatla çalışan adalet sistemi hukuku katletmiştir.