Şehitler asıldır mevzuat hikaye

Bu topraklar için can veren, beden bütünlüğünü kaybeden gazi ve gazi yakını ile şehit yakınlarının eğitim sağlık ulaşım gibi her türlü maddi ve sosyal ihtiyaçları hiçbir bürokratik engel ile karşılaşmadan derhal karşılanmalıdır.
Kanunlar tıpkı “İşçi lehine yorum ilkesi gibi şahit ve gazi lehine yorum ilkesi” ile değerlendirilmelidir.
Şehit ailesi ve gazi maaşlarının Genelkurmay başkanı maaşına eşitlenmesi gerekmektedir.
Bu meblağın ödenmesinin maliyeti “Hayırsever REZA’’ nın götürdüğü paranın kat kat altındadır.
Şehit çocuklarına bağlanan maaşların evlenme nedeni ile kesilmesi engellenmeli ve evlilik halinde ayrıca nakdi yardım yapılmalıdır.
Şehit ve Gazi çocukları kazandıkları devlet ve vakıf üniversitelerinde ücretsiz olarak okuyabilmeli ve okul öncesi eğitim dahil tüm masrafları karşılanmalıdır.
Gazi ve Şehit yakınlarının istedikleri özel veya devlet üniversitesinde veya kamuya ya da özel kişilere ait tüm sağlık kuruluşlarında ücretsiz olarak her türlü ayakta ve yatarak tedavi ve ameliyatları yapılmalıdır. Şehit yakınları Gaziler ve bunlarla birlikte seyahat edenler özel veya kamuya ait araçlarda ücretsiz seyahat etmeli, bedelleri devlet tarafından karşılanmalıdır.
Bu meblağın ödenmesinin maliyeti sağlıkta, eğitimde, karayollarında yaşanan yolsuzluk bedellerini oluşturan meblağın kat kat altındadır.
Şehit yakınları Gaziler ve bunlarla birlikte, eş, anne, baba, çocukları ve bakmakla yükümlü oldukları yakınları yurtiçinde özel veya kamuya ait 5 yıldızlı otel ve tatil köylerinde yılda 10 güne kadar tatil yapabilirler.
Bu meblağın ödenmesinin maliyeti Körfez köprüsü sebebi ile müteahhitlere ödenmesi garanti edilen araç başı 30 dolar toplam 8 milyar doların kat kat altındadır.
Kadı ki turizmin kan ağladığı şu günlerde bu özel ve güzel insanlara tatil hakkı tanınması da bu sektöre ayrı bir katkı yapacaktır.
Teklifte Şehit yakınları Gaziler için kurasız hac hakkı, silah bulundurma ve taşıma ruhsatının harçtan muaf tutulması, araçlar ile ilgili ÖTV ve KDV muafiyeti, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğüne ve belediyelere ait tesislerde yapılacak spor müsabakalarına girme hakkı, Şehit yakını Gazi ve Gazi yakınları için özel kimlik bastırılması ve başvurularında yeşil pasaport verilmesi, Şehit yakını ve yakın dışındaki üstsoyu ile gazilerin üstsoyları devlete veya özel kuruluşlara ait huzurevlerinden öncelikle yararlanması gibi haklarda vardır.
Başbakanın da belirttiği gibi şehit yakınları ve gazilerimizin bize hatırlattığı o büyük mana ve bize yüklediği o büyük mesuliyet yanında tüm bu saydıklarım lütfen küçük bir cemiledir.