Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Van mitinginde, “Ak Parti iktidardan inerse buralarda terör çeteleri dolaşır, beyaz Toroslar dolaşır” şeklindeki sözleri siyaset dünyasına olduğu gibi araba piyasasına da bomba gibi düştü.
Bu sözlerin söylendiği 20 Ekim tarihinden bu yana satılık Beyaz Torosların sayısında ciddi bir artış var. Az önce internette sahibinden.com sitesine baktım. Çoğu beyaz renkli tam 1497 Toros müşteri bekliyor. Söz konusu arabaların fiyatı, üretim yılı ve kilometresine göre 6 bin liradan başlıyor, 15 bin liraya kadar çıkıyor.
++
1990’lı yıllarda Toros sahibi olmuş bir gazeteci arkadaşımla konuştum.
Kaygılıydı. Şunları söyledi:
“Ben Toros’u ekonomik ve sağlam olduğu için aldım. Köy yollarında bile müthiş performansı var. Yıllardır sorunsuz kullanıyorum. Ama Başbakan Davutoğlu’nun Van konuşmasından sonra rahatsızlık duymaya başladım.
Kırmızı ışıkta direksiyon başında beklerken öyle bir ruh haline bürünüyorum ki sanki herkesin bana faili meçhul cinayet işlemeye giden çete mensubu gibi baktığını düşünüyorum.
40 yıllık eşim, ‘Artık şu Toros’tan kurtulsak’ demeye başladı. Kızım da bir yere giderken, ‘Siz gidin, ben oraya gelirim’ diyor.
Ne yapacağımı bilemiyorum. Galiba satmak zorunda kalacağım bu vefakar ve cefakar arabayı.
Ama şimdi satsam sudan ucuza gidecek vallahi. Olumsuz havanın biraz değişmesini bekliyorum. 1 Kasım’da sandıktan çıkacak sonuç benim arabanın fiyatını yakından etkileyecek.
Enteresan bir ülkede yaşıyoruz vesselam…”
++
Bazı sözcüklerin simgesel anlamları gerçek anlamlarının önüne geçiyor.
Sivas deyince Anadolu’nun şirin bir vilayeti değil Madımak Oteli’nde yakılan aydınlar geliyor aklımıza örneğin. Dersim bir isyanı, Maraş bir katliamı çağrıştırıyor. Dağlıca deyince şehitlerimizi hatırlayıp kahroluyoruz.
Toros da Anadolu’nun güneyinde Akdeniz’e paralel uzanan görkemli bir dağ silsilesinden çok karanlık çeteleri, faili meçhul cinayetleri, uyuşturucu kaçakçılıklarını düşündürüyor ne yazık ki.
++
Dilerim, sözcüklerin gerçek anlamlarıyla algılandığı bir ülkede yaşamayı başarırız bir gün.