Halk, emniyet güçleri ve ordunun bir bölümü tarafından bastırılan darbe girişiminin ülkemize neler getirip neler götüreceğine bakalım:
1)Şimdiye kadar askeri darbeleri evinde sessizce izleyen halk bu defa demokrasiye sahip çıktı, tankların önünde yiğitçe durdu. Demokrasimiz adına çok sevinilecek, gurur duyulacak onurlu bir direniştir bu.
2)“Orduda pişer, bize de düşer” anlayışıyla muhalefet partilerinin bazıları bugüne kadarki darbe girişimlerinde darbeci askerlere göz kırpmış, kur yapmıştı. İlk defa muhalefet partileri tek ses halinde demokrasiye sahip çıktı, meşru hükümeti, Meclis’i, demokrasiyi samimiyetle savundu.
3)Cumhurbaşkanı’ndan Başbakana, Meclis Başkanı’ndan Bakanlara ülkeyi yönetenler bencil davranıp canlarını kurtarma derdine düşmedi, darbe girişiminin başladığı andan itibaren kararlı şekilde darbeye karşı tavrını koydu.
4)Medya çok başarılı sınav verdi. Darbecilerin havalandırdığı F-16’lar Ankara semalarında uçmaya başladığı andan itibaren darbeye karşı son derece çağdaş, demokrasiden, düşünce ve ifade özgürlüğünden yana tutum takındı, sorumlu yayıncılığın başarılı örneklerini gösterdi.
5)Türkiye’de darbeler dönemi büyük ölçüde geride kaldı. Bundan sonra ordu içinde kimse cunta kurmaya da, darbe yapmaya da kolay kolay teşebbüs edemez artık.
6)Darbe girişimi, adeta fokur fokur kaynayan, içinde güçlü bir muhalif hareket oluşturmaya başlayan Ak Parti’yi bütünleştirdi, kırgınlıkların, kızgınlıkların üstünü örttü.
7)Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın darbe girişiminin en sıcak anlarında halkı sokaklara davet etmesi riskliydi. Gecenin bir yarısı insanlar çağrıya duyarsız kalabilirdi. Ama öyle olmadı, yüzbinler sokaklara, meydanlara aktı, Erdoğan’ı destekledi, darbecileri lanetledi. Bu durum Erdoğan’ın gücünü artırdı.
8)ABD ile Avrupa ülkeleri darbe girişimine başından itibaren tepki gösterdi. Bu, darbecileri etkisiz hale getirmek isteyenlere psikolojik üstünlük kazandırdı.
9)“Paralel Yapı”nın, iktidardakilerin gereksiz korkusu değil, gözü dönmüş, korkunç bir örgüt olduğu bütün çıplaklığıyla ortaya çıktı.
10)Darbe girişimi onlarca şehit verilerek önlendi. Ölenler, demokrasi şehidi olarak tarihteki ve gönüllerimizdeki mutena yerini ebediyen aldı.