Sezona İtalyan teknik adam Cesare Prandelli ile başlamıştı Galatasaray. Ama kısa sürede büyük hayal kırıklığı yaşadı. Avrupa kupasından farklı yenilgiler alarak elendi. Süper Lig’de de aradığını bulamadı, daha ligin başında üç defa mağlup oldu. İşte tam bu noktada geçen yıl Kasım ayında Prandelli görevden alındı, yerine Hamza Hamzaoğlu getirildi. Sonuç malum: Galatasaray bitime bir hafta kala lig şampiyonluğunu ilan etti, Türkiye kupasında da finali oynama hakkını kazandı.
Galatasaray’ın kadrosunda Prandelli dönemi ile Hamzaoğlu dönemi arasında bir fark yoktu, sahada aynı futbolcular koşturuyordu. Farkı onları çalıştıran, motive eden, taktik veren teknik direktör yarattı.
Öyle tahmin ediyorum ki Galatasaray yoluna Prandelli ile devam etseydi lig şampiyonluğunu Fenerbahçe kazanırdı. Zamanında yapılan müdahale her şeyi değiştirdi.
++
Bu değişim umarım siyasi partilerimize örnek olur, başaramayan, yani partisini iktidara getiremeyen ya da en azından iktidar ortağı yapamayan liderler istifa eder veya olağanüstü kongre yoluyla görevden alınır, yerlerine yeni isimler seçilir.
7 Haziran’da Başbakan ve Ak Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu partisini yeniden iktidara taşıyamazsa derhal istifa etmeli, toplanacak kongrede partinin başına yeni bir liderin gelmesini sağlamalıdır.
Aynı şekilde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da, partisi iktidar olamazsa, “oylarımızı artırdık” bahanesinin arkasına sığınmamalı, bir dakika bile beklemeden istifasını verip olağanüstü kurultayın toplanması için çağrı yapmalıdır.
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli için de başarı ölçütü oyları bir-iki puan artırmak değil, iktidar olmaktır. Bunu gerçekleştiremezse koltuğu centilmence bir başka partiliye teslim etmesini bilmelidir.
HDP için gireceği bu ilk seçimde başarı çıtası barajı aşmaktır. Barajı aşması halinde Genel Başkan Selahattin Demirtaş yerinde kalmalı, aksi takdirde o da görevi bırakmalıdır.
++
Başaran kalır, başaramayan gider.
Bir spor kulübünün, yani Galatasaray’ın yaptığını, “demokrasimizin vazgeçilmez unsurları” siyasi partilerimizin yapmaması doğru değildir, haklı görülemez.

FACEBOOK YORUMLARI