Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Barzani’nin, bağımsızlık için yakında referandum yapmalarının gerektiğini, bu konuda ne Tahran’a ne de Ankara’ya danışmalarına ihtiyaç bulunmadığı yönünde medyaya yansıyan ifadeleri büyük yankı bulmuştur.

Erbil’de, başkanı olduğu Irak Kürdistan Partisi’nin (IKP) bir etkinliğinde konuşan Barzani’nin, “bağımsızlık için ya bu kez hepimiz yok olacağız ya da kanımız pahasına başaracağız” şeklindeki ifadesi, Merkezi Irak Yönetimi’ni ne derece bağlar bilinmez; ancak bu yönde geçen ay ABD’ne gerçekleştirmiş olduğu ziyaret sırasında kendisine bazı sözlerin verilmiş olabileceğini düşündürmektedir.
Barzani’nin ayrıca, son aylarda koalisyon güçlerinin desteği ile peşmerge güçlerince IŞİD’e karşı verilen mücadele sonucunda bazı kasabaların geri alınmış bulunmasından dolayı özgüvenlerinin arttığını, ancak Musul’un hala IŞİD’in elinde bulunmasının tehlikeli bir durumu teşkil ettiğini de kaydetmiş olduğu haberlerde kaydedilmiştir.
Barzani’nin bu ‘referandum gereği’ yönündeki görüşü yeni değildir. Daha 2014 yılından başlayarak bağımsızlık konusunu gündeme getirdiği, geçen Ocak ayı sonunda İngiliz ‘The Guardian’ gazetesine verdiği demecinde bu konudaki kanaatini ifade ile Ortadoğu sınırlarının yeniden çizilmesi gerektiğini, 1916 tarihli Sykes-Picot Anlaşması’nın geçerliliğini yitirmiş olduğunu söylediği bilinmektedir.
Bahis konusu anlaşma, Rusya, İngiltere ve Fransa arasında 16 Mayıs 1916 tarihinde imzalanmış olup, Osmanlı İmparatorluğu toprakları üzerinde bu üç gücün egemenlik alanlarının belirlenmesini amaçlamıştır. Bugünkü Suriye ve Irak’ın sınırları bu anlaşmaya göre belirlenmiş, ayrıca Filistin’de İsrail ile bugün yaşanmakta olan sorunların temeli atılmıştır.
Merkezi Irak Yönetimi’nin, Barzani’nin bu çıkışlarına olumlu yaklaşması mümkün değildir; zira Musul ve Kerkük şehirlerini de Kürt topraklarına katmaya niyetli olan Barzani’nin bu durumda bölgedeki zengin petrol ve doğalgaz yataklarına tek başına sahip olacağı bilinmektedir.
Diğer yandan ülkemizin de, sınırlarımızın güneyinde PKK’yı barındıran Barzani’nin bu çıkışını kabul etmesi de söz konusu değildir. Barzani’nin bağımsızlık yolundaki ifadelerinin, günümüzde Suriye ve Irak’ta yaşanan gelişmelerle birlikte ele alınmasından; asıl hedefin Akdeniz’den İran’a kadar bir bölgeyi kapsayacak ve petrolünü rahatça ihraç edebileceği bir Kürdistan yaratılması olduğu açıktır.
Bölgemiz, bir asır önce yapılmış olan pazarlıkların sonuçlarıyla gelecek on yıllar boyunca uğraşmaya mahkümdür.