Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani , bağımsızlık referandumu için hazırlık yapılması talimatı verdi.

Mesut Barzani’nin liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi’nin (KDP) dün yaptığı toplantısının ana maddelerinde birinin bağımsızlık konusu olduğu bildiriliyor. Barzani’nin başkanlık ettiği toplantıya ilişkin Rudaw’ya bilgi veren KDP yetkililerinden Aras Haso Mirhan, toplantının ana maddelerinden birinin bağımsızlık olduğunu, Başkan Barzani’nin referandum için diğer partilerle görüşmeye başlanmasını istediğini söyledi.

Mirhan, önümüzdeki günlerde Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ile önemli bir toplantı yapılacağını, daha sonra diğer partilerle de bir araya gelinerek bağımsızlık için yapılması gerekenlerin konuşulacağını aktardı.

Rudaw’ın haberine göre 1 Aralık’ta Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da Suudi Arabistan Kralı Salman ile görüşen Barzani, bu görüşmenin ardından yakın çevresine, “Bağımsızlık ilan etsek karşı çıkmazlar” dedi. Bu arada, Sputniknews’un bu konudaki haberinde Barzani’nin Ankara ziyaretinde de havaalanında ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüşmesinde Türk ve Irak bayraklarının yanında Kürt bayrağı ile karşılandığına dikkat çekiliyor.