Barış komşuya ne zaman gelir? Suriye’de 5 yıldır süren ve 470 bin kişinin ölümüne, yaklaşık 2 milyon kişinin yaralanmasına, 5 milyon kişinin başka ülkelere kaçmak zorunda kalmasına neden olan savaşın bitmesi için ABD ve Rusya öncülüğünde başlatılan ateşkes elbette memnuniyet vericidir.

Barış komşuya ne zaman gelir?
Barış komşuya ne zaman gelir?

Barış komşuya ne zaman gelir? Bu soruya yanıt çok zordur.

Çünkü Barış ‘ın kalıcı olması ve bir anlaşmasıyla sonuçlanması şu nedenlerle bir hayli zor görünüyor:

Barış komşuya ne zaman gelir? 1)Suriye’de 97 ayrı silahlı grup var. Bunlardan IŞİD ve el Nusra zaten ateşkes dışında tutuldu. Onlara yönelik saldırılar ve onların buna vereceği yanıtlar sürecek.

2) Ülkedeki silahlı gruplardan hangisinin meşru güç, hangisinin terör örgütü olduğu konusunda ABD, Rusya, AB ülkeleri ve Türkiye arasında bir görüş birliği yok.

3) IŞİD sanıldığından daha güçlü bir terör örgütü olarak varlığını koruyor. Askeri uzmanlar sadece hava saldırılarıyla bu örgüte pes dedirtmenin mümkün olmadığını vurguluyor, kara harekatının gerekliliğine işaret ediyor. Ne var ki başta ABD ve AB ülkeleri olmak üzere bölgeyle ilgili çoğu ülke kara harekatına sıcak bakmıyor.

4) Ateşkese öncülük eden iki büyük ülkenin çıkarları birbiriyle örtüşmüyor, çatışıyor. ABD de, Rusya da Suriye’deki petrol bölgelerine el koymak, orada kendi güdümlerinde yönetimler oluşturmayı hedefliyor.

5) ABD’de Kasım ayında başkanlık seçimi olması, Başkan Obama’nın radikal kararlar almasını, riske girmesini, kara güçlerini Suriye’de devreye sokmasını engelliyor, krizin 5-6 ay daha böyle sürmesini istemesine neden oluyor.

6) Ülkesi ciddi bir ekonomik kriz içinde olan Putin, kamuoyunda oluşan tepkileri ancak milliyetçi söylemlerle ve Suriye’de kazandığı mevzilerle durdurabileceğini biliyor, buna uygun hareket ediyor.

7) Suriye Devlet Başkanı Esat, ayakta kalmasının yolunun Rusya ’nın peşine takılarak ülkedeki muhalif grupları bertaraf etmekte arıyor.

++

Sonuç olarak, Suriye’de ateşkesin devam etmesi de, kalıcı bir barışın sağlanması da şu aşamada çok zor.

Ateşkes belki bir süre can kayıplarını engelleyecek ama Amerika ve Rusya’nın Suriye üzerindeki çıkarlarında bir uzlaşma olmaz ise kalıcı Barış için hevesli olmamak gerekiyor. Tabii Türkiye’nin tavrı da bu konuda önemli bir unsur.

Dilerim bu tahminimde yanılırım.