Türkiye’nin PKK terör örgütüne yönelik yapılan operasyonları değerlendiren Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon,
bu çatışmaların da diyaloglar sayesinde halledilebileceğini yineledi.

Türkiye’nin PKK terör örgütüne yönelik yapılan operasyonları değerlendiren Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, “Türkiye tarafından yapılan bu operasyonların, ’ye uyumlu bir şekilde meşru müdafaa olduğunu biliyorum” dedi ve bu çatışmaların da diyaloglar sayesinde halledilebileceğini yineledi.
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, BM Güvenlik Konseyi toplantısının ardından Suriye, Türkiye ve İran hakkında konuştu. BM Genel Sekreteri Ki-moon açıklamaları sırasında, Suriye’deki krizi politik bir şekilde çözüme ulaştırma çağrısında bulunarak, “Bir anlaşmaya varmamanın bedeli çok ağır olacak” dedi. BM Güvenlik Konseyi toplantısının ardından konuşma yapan Ban Ki-moon, “Politik bir çözüme ulaşmak için daha çok baskı yapmalıyız” dedi. Güvenlik Konseyi’nin gündeminin Suriye’deki kriz olduğunu söyleyen Ki-moon, Suriye’de savaşın devam etmesinin bedelinin ağır olacağını ve insanlık açısından masaya oturmak dışında başka bir seçeneğin olmadığını kaydetti. BM Genel Sekreteri Ki-moon, Güvenlik Konseyi’nin en yakın zamanda mümkünse Eylül ayında toplanması gerektiğini aktardı. Ki-moon anlaşmaya varılabilmesi için toplantı yapmaya hazır olduklarını belirtti. İlk olarak Cenevre Bildirisi’ni uygulamaya çalışacaklarını ve şu an yaptıklarının da bu olduğunu ifade eden Ki-moon barışçıl ve siyasal bir çözüme ulaşmayı amaçladıklarını da sözlerine ekledi.
Genel Sekreter, ayrıca Yemen’deki iç çatışmaları ve Türk-Kürt sorunu ve İran ile yapılan nükleer müzakereler hakkında da konuştu. Yemen’de 21 milyon vatandaşın insani yardıma ihtiyacı olduğunu vurgulayan Ban Ki-moon, Yemen’in içindeki ve dışındaki tüm tarafların çatışmalarla ilgilenmeleri konusunda uyardığını ve ateşkes ilan edip çatışmalar arasında kalan halka insani yardım gönderilmesine izin vermeleri gerektiğini söylediğini ifade etti.

Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumunuzu bekliyoruz...