Türkiye’nin PKK terör örgütüne yönelik yapılan operasyonları değerlendiren Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon,
bu çatışmaların da diyaloglar sayesinde halledilebileceğini yineledi.

Türkiye’nin PKK terör örgütüne yönelik yapılan operasyonları değerlendiren Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, “Türkiye tarafından yapılan bu operasyonların, BM’ye uyumlu bir şekilde meşru müdafaa olduğunu biliyorum” dedi ve bu çatışmaların da diyaloglar sayesinde halledilebileceğini yineledi.
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, BM Güvenlik Konseyi toplantısının ardından Suriye, Yemen Türkiye ve İran hakkında konuştu. BM Genel Sekreteri Ki-moon açıklamaları sırasında, Suriye’deki krizi politik bir şekilde çözüme ulaştırma çağrısında bulunarak, “Bir anlaşmaya varmamanın bedeli çok ağır olacak” dedi. BM Güvenlik Konseyi toplantısının ardından konuşma yapan Ban Ki-moon, “Politik bir çözüme ulaşmak için daha çok baskı yapmalıyız” dedi. Güvenlik Konseyi’nin gündeminin Suriye’deki kriz olduğunu söyleyen Ki-moon, Suriye’de savaşın devam etmesinin bedelinin ağır olacağını ve insanlık açısından masaya oturmak dışında başka bir seçeneğin olmadığını kaydetti. BM Genel Sekreteri Ki-moon, Güvenlik Konseyi’nin en yakın zamanda mümkünse Eylül ayında toplanması gerektiğini aktardı. Ki-moon anlaşmaya varılabilmesi için toplantı yapmaya hazır olduklarını belirtti. İlk olarak Cenevre Bildirisi’ni uygulamaya çalışacaklarını ve şu an yaptıklarının da bu olduğunu ifade eden Ki-moon barışçıl ve siyasal bir çözüme ulaşmayı amaçladıklarını da sözlerine ekledi.
Genel Sekreter, ayrıca Yemen’deki iç çatışmaları ve Türk-Kürt sorunu ve İran ile yapılan nükleer müzakereler hakkında da konuştu. Yemen’de 21 milyon vatandaşın insani yardıma ihtiyacı olduğunu vurgulayan Ban Ki-moon, Yemen’in içindeki ve dışındaki tüm tarafların çatışmalarla ilgilenmeleri konusunda uyardığını ve ateşkes ilan edip çatışmalar arasında kalan halka insani yardım gönderilmesine izin vermeleri gerektiğini söylediğini ifade etti.