Bu hafta, ne yazık ki kitapçı raflarında bulamayacağınız bir kitabı sunuyorum. Amacım böyle önemli bir eserin varlığından sizleri haberdar etmek. Çünkü neredeyse alanında “tek” sayılabilecek bir eser. Türkiye’de “Ekonomi haberciliğinin” oraya çıkışı ve” gelişmesini anlatan kitabın adı: “BAŞKALAŞIMIN ÖYKÜSÜ – Ekonomi Siyaset ve Medya (1831-2015).”

Adından da anlaşılacağı gibi kitapta, Ekonomi haberciliği ekseninde, ekonomi, siyaset ve medya ilişkisi en yalın biçimde ortaya konuluyor. Ve kitaba imza atanlar; Türkiye’de ekonomi haberciliğinin önemli üç ismi, duayen gazeteciler Taylan Erten ve Vecdi Seviğ ile Sonsöz yazarlarından İsmet Hazardağlı. En sonda söyleyeceğimi şimdiden kaydetmek istiyorum: Sadece 1.500 adet basılan kitabın, yaygın dağıtımı olan bir yayınevi tarafından basılması gerektiği kansındayım.

Kitap, ekonomi haberciliğinin ilk örneklerinin verildiği “Osmanlı’da Ekonomi Matbuatı” başlıklı bölümle başlıyor. 1830’lu yılların ardından geçen 150 yıl ise küresel ve yerel ölçekte büyük altüst oluşların, savaşların, yıkımların ve cumhuriyet ile taçlanan “yeniden dirilişin” uzun ve dramatik tarih dilimi irdeleniyor.

İkinci bölümde, “genç cumhuriyet”in siyasi ve ekonomik bağımsızlık, laik eğitim, bilimsel gelişme, aydınlanma tutkusu ve sanayi temelli kalkınma gayretleriyle geçen yaklaşık ilk yirmi yılı, dönemin önde gelen gazetelerindeki ekonomi haberlerinden örneklerle ele alınıyor.

Üçüncü bölüme “kişiliğini” veren belge ve bilgiler, II. Dünya Savaşı yıllarını ekonomi haberciliği optiğinden günümüze yansıtıyor. Türkiye, bu cehennemi küresel savaş sürecine Kurucu Cumhurbaşkanı, gelmiş geçmiş tek büyük devlet ve eylem adamı Mustafa Kemal Atatürk’ün hayattan ayrıldığı 1938 yılının iç siyasette ve toplumda yarattığı tedirginlik, belirsizlik duygusu ve çalkantılar arasında giriyor. İsmet İnönü’nün, devlet güçleri arasındaki uzlaşmayla İkinci Cumhurbaşkanı seçilmesi, belirsizliği ortadan kaldırıyor.

Diğer bölümlerde, II. Dünya Savaşı yılları, CHP iktidarının yerini kendi bünyesinden çıkan Demokrat Parti’ye bırakması ve 27 Mayıs 1960 askerî müdahalesi ekseninde yaşananlarla birlikte basın optiğinden yansıtılıyor. Ve eser, 1831’den 2015’e; ekonominin önemli kilometre taşlarını gözler önüne seriyor. “Başkalaşımın Öyküsü”, çoğunluğu sansür ve baskılarla geçen, kısa dönemli de olsa özgürlük rüzgârlarının estiği Türk basın tarihini siyasi, ekonomik olaylarla harmanlayıp okura sunuyor.

DUMANI ÜSTÜNDE: Huzursuzluk, Zülfü Livaneli, Doğan Kitap.

BU KİTAPLARA DİKKAT:

Olağanüstü Bir Gece, Stefan Zweig, İş Bankası.
Gökyüzüne Not, Ahmet Batman, Destek.
Vejetaryen, Han Kang, April.

OKU ve SAKLA: Kızlarıma Notlar, Ahter Kutadgu, Doğan Novus.

BİR SÖZ:
Ben insanlara yaşamak için neşe ve ümit veren yazılardan hoşlanırım. Mahmut Şevket Esendal.

ANKARA’DA BU HAFTANIN TARİHİ:

16 Ocak 1983- Türk Hava Yollarının ”Afyon” uçağı Ankara’da düştü: 47 yolcu öldü.
17 Ocak 1987- Bülent Ecevit, Siyasi Partiler Kanunu’na aykırı davranmaktan 11 ay 20 gün hapse mahkûm edildi. 12 Eylül’den sonra Bülent Ecevit hakkında 80, Süleyman Demirel hakkında 55 dava açıldı.
18 Ocak 1946- Madame Butterfly Operası, Ankara’da sahnelendi.
18 Ocak 1956- Atatürk’ün kız kardeşi Makbule Atadan, Ankara’da vefat etti.
19 Ocak 1982- Tarihçi Prof. Dr. Enver Ziya Karal 76 yaşında Ankara’da öldü.
21 Ocak 1951- Ankara’ya, Kore’den ilk hasta ve yaralı kafilesi geldi.
21 Ocak 1952- Millî Savunma Bakanlığı, Kore’de 34 subay, 46 astsubay ve 1.252 erin şehit olduğunu açıkladı.
22 Ocak 1987- Yüksek Sağlık Şurası, tüp bebek uygulamasının Türkiye’de de başlatılmasını kararlaştırdı.