“ Ankara’nın Lezzet durakları” nda Çayyolu’nda bulunan ve bana göre şehrin içinde bir vaha gibi sığınılabilecek bir mekan olan ve yenilenen yüzüyle Balıklı Bahçe Rum Meyhanesi’ni anlatacağım.

balık köfteSoğukların artık iyiden iyiye hissettirdiği bu günlerde kapalı mekanını yenileyen mekanda şömine başında çıtır çıtır yanan odunun sıcaklığı ve büyüleyen görüntüsüyle Balıklı Bahçe Rum Meyhanesi sizi çağırıyor.

Çok rahat, huzurlu ve ferah, arkadaşlarınızla, ailenizle gidebileceğiniz bir mekan olan Balıklı Bahçe Rum Meyhanesi’nde dilerseniz havuz manzaralı masanızda Mehmet Akkan ustanın lezzetleriyle keyifli bir akşam geçirebilirsiniz.

Geniş ve özenle korunan çimlerle kaplı bahçe de kaz, ördek, tavuklar özgürce dolaşıyor. Keklik, tavşan, bıldırcın da kafeslerde besleniyor. Mini hayvanat bahçesi sanki.
Yenilenen yüzüyle hizmet vermeye devam eden Balıklı Bahçe Rum Meyhanesi’nde iddia ediyorum inanılmaz lezzetlerle karşılaşacaksınız. Çünkü mutfağında lezzet ustası Mehmet Akkan var. Daha önce Gar Lokantası’nda tanıdığım Mehmet usta işini özenerek, layığıyla ve hakkıyla yapıyor.

Balıklı bahçe-4Mekanın sahibi 33 yaşında, Alper Kütük. Gayrimenkul işinden sonra Balıklı Bahçe’yi yeniden Ankaralılara kazandırdı. Alper bey, mutfak sanatlarına çocukluğundan bu yana ilgi duyduğunu, birilerini ağırlamak, onlara yaptığı yemekleri sunmaktan büyük mutluluk duyduğunu anlatıyor.

Balıklı Bahçe Rum Meyhanesi’nin özellikle mezeleri harika. Benim tek geçtiğim Girit mezesini mutlaka deneyin. Rum pilakisi, Ege otları ( Cibes, Börülce, turp Hardal), balık pastırması, lakerda, çiroz gibi deniz ürünleri sizleri bekliyor.

Bbalık simitalık simit olur mu demeyin

Gelelim mekanın balık ürünlerine. Balık’tan Adana usulü kebap yapıyorlar. Hem de acılı filan. Resmen balığı önce hafif haşlıyor ve sonra Adana kebap gibi şişlere saplıyor ve mangal da pişiriyorlar. Bana göre çok lezzetli.

Mekanın ayrı bir balık ürünü var ki söylemeseler bilemezsiniz. Balık simit. Evet bildiğimiz susamlı, pekmezli simit. Ama içinde balık var. Yanında peynir ve zeytin ile servis ediliyor. Rahat bir kişiyi doyurur. Tarifini vermeyim, gidip yemenizi tavsiye ederim.

balıklı bahçe-1Haftanın 3 günü canlı müzik yapılacak olan mekanda bir çok çeşit şarap ve diğer alkollü içecekler de mevcut. Alakart ve fiks menü seçenekleriyle hizmet verilen mekanda kişi başı fiks menü ise 75 lira.

Bu arada akşamın ilerleyen saatlerinde közde pişirilen patates ve kestaneler de konuklara ikram ediliyor. Haberiniz olsun.

Çayyolu’nda Alacaatlı yolu üzerinde bulunan mekanın işletmecisi, sahibi Alper bey mutfak sanatları alanında Ankara’da özel bir okulda 1,5 yıl eğitim almış. Yetmiyor 3 ay da İtalya’da eğitim görmüş. O dönemde Michelin yıldızlı şeflerle çalışan Alper bey, ailesinin de maddi ve manevi desteğiyle Balıklı Bahçe’yi yeniden Ankaralılara kazandırdı.

balıklı bahçe-5İç mekanın dekorasyonu ise sade ve şık. Ahşap ağırlıklı iç mekanda turkuaz renkli masa örtüleri, sandalye minderleri, beyaz renkli sandalye ve masa örtüleriyle çok güzel bir ortam sunuyor. Şöminenin de kış günleri buraya ayrı bir güzellik kattığını da söylemek yanlış olmaz.

Otopark sorunu olmayan vale hizmetinin de verildiği mekanda her türlü kredi kartı geçiyor.

Ankara’nın içinde şehir merkezinden biraz uzak da olsa Balıklı Bahçe’nin görülmesi gereken yerlerden olduğuna inanıyorum, uğramanızı öneririm. Afiyet olsun.

Balıklı Bahçe Rum Meyhanesi
Alacaatlı Mah.Türkkonut Bulvarı. No: 41
Çayyolu-ANKARA
Tel: 0312-239 13 13