Yaklaşık 4 ay süren denizlerdeki av yasağı sona erdi. 1 Eylül den itibaren denizlerdeki balık avlama yasağı kalkması ile tezgahlar balıkla doldu. Kalkan av yasağı balık tezgahlarını doldururken fiyatlarında yaklaşık yarı yarıya düşmesine sebep oldu.

Denizlerde av yasağının sona ermesi ve palamut, mezgit, barbunya ve istavritin tezgahlardaki yerini almasının ardından balık fiyatlarında düşüş yaşandı. Yaklaşık dört ay süren av yasağı gelecek sezon için balıkların büyümesini sağlarken balık tezgahlarında ki fiyatlarında artmasına sebep olmuştu.
Balık sezonunun açılmasıyla birlikte tezgahlar balıkla dolmaya başladı.. Av yasağına uyulması balık tezgahlarında olan balık sayısını azaltmıştı. Olta balıkçılığı ile avlanan balıklar tezgahları dolduramamıştı. Bu da balık fiyatlarının artmasına yol açmıştı.

Balıkçılar sezonu bollukla açarken bu şekilde sürmesini temenni etti. Balık sezonu Nisan ayına kadar devam edecek. Sezonun açılmasıyla tezgahlarda levrek , mezgit, , çupra , sardalye ve istavrit gibi balıklar tezgahları doldururken fiyatların düşmesini bekleyen tüketicileri ise pek memnun etmedi.
Denizden az çıkan palamut balığının ise tanesi 20 liradan tezgahlarda yerini aldı.Başkentliler, sezonun ilk hamsisini ortalama 15 TL’lik kilogram fiyatıyla alabiliyor. Tezgahlardaki istavrit 10, levrek ise 30 liraya alıcı buluyor.

Balık sezonun açılmasıyla Başkent Ankara da balık fiyatları İstavrit 10 TL, Palamut 10 TL, Hamsi 15 TL, Mezgit 20 TL,Somon 20 TL,Levrek 30 TL. Geçen yıl ki sezon açılışıyla kıyaslandığında bu fiyatlar çok yüksek.Geçen yıl palamutun çifti veya 3 tanesi 10 liraya alınabiliyordu.
Geçim sıkıntısında olan tükeciler bu yıl balıkta bolluk yaşanacağını, fiyatların da düşeceğini bekliyorduk. Hevesimiz kursağımızda kaldı diyerek dert yandılar.