1 Eylül av yasağının kalkmasıyla birlikte “Vira Bismillah” diyerek teknelerle İstanbul’dan denize açılan balıkçılar kasalar dolusu balıkla sezonun açılmasıyla hizmete giren Avrupa’nın en büyük hali olduğu belirtilen Gürpınar Su Ürünleri Hali’ne geldi.

 

“Vira Bismillah” diyerek sezonun ilk gününde balıkçılar, ağlarını bereketli bir yıl dileğiyle Marmara ve Karadeniz’in serin sularıyla buluşturdu. Saatler süren avın ardından balıklarla dolan ağlarını çekerek ekmek teknelerinin dümenini Gürpınar Su Ürünleri Hali’ne kırdılar. Burada balıklar kasalara yüklenirken satıcılarla sıkı pazarlıklar yapıldı.
BALIKÇILAR YENİ SEZONDAN UMUTLU
Bir balıkçı yeni sezon için, “İyi olacak gibi. Bu sene güzel görünüyor. Ama bugün hava esiyordu, birkaç güne daha iyi olacak inşallah” dedi
AVRUPANIN EN BÜYÜK HALİ..
Kumkapı Balık Hali’nin taşındığı Gürpınar Su Ürünleri Hali de yeni balık avı sezonunun açılmasıyla birlikte hizmete girdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi İştirak Şirketi ÖZİDAŞ tarafından işletmeciliği yürütülecek olan 452 bin metrekare alana kurulu, 80 gemi 800 araç ve 250 ton/gün ürün kapasiteli tesisin, Avrupa’nın en büyük hali olduğu belirtiliyor. Geleneksel satış yönteminden elektronik müzayede satış yöntemine geçilecek olan halde,restoranlar, perakende satış noktaları, dinlenme alanları, süs havuzları, yürüyüş parkurları, konferans salonları, cami, banka ve otopark gibi alanlar da mevcut.