Yalçın ERCAN – Bölgesel Amatör Lig’de (BAL) 2015-2016 sezonu statüsü ve grupları belli oldu. Türkiye Futbol Federasyonu İcra Kurulu Üyesi ve TASKK Başkanı
Ali Düşmez, yaptığı açıklamada BAL’da 2015-2016 sezonunun 12 grupta oynanacağını ve fikstür çekiminin 4 Eylül’de İstanbul’da yapılacağını açıkladı.
Ali Düşmez, lig statüsü ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Tarihte ilk kez Türkiye’nin 81 ilinin 157 kulüple temsil edileceği Bölgesel Amatör Lig, 12 grupta oynanacak. Bu grupları belirlerken, bölgesel dağılımın yanı sıra mevsim şartları ve ulaşım imkanlarına da büyük özen gösterdik. BAL’da 12 grup birincisi statüde belirlendiği şekilde play-off turuna yükselecek. Bu turda oluşan 6 eşleşme, tarafsız sahada tek maç eleme usulüyle oynanacak ve galipler Spor Toto 3. Lig’e yükselecek. Bu turda mağlup olan 6 takım bir kez daha statüye göre eşleştirilecek ve yine tarafsız sahada tek maç üzerinden oynanacak 3 eşleşmenin galibi Spor Toto 3. Lig’e çıkacak son 3 takımı oluşturacak” dedi.
Sezonun dostluk ve fair play anlayışı çerçevesinde, başarının hedeflendiğini ancak bu kavramların ön plana çıkarıldığı bir anlayışla oynanmasını umut ettiğini belirten Düşmez, “Türkiye Futbol Federasyonu olarak hedefimiz, amatör futbolun en kıymetli organizasyonunun en üst düzeyde profesyonel bir şekilde organize edilmesidir. Buna da tam olarak hazır olduğumuzu bir kez daha vurgulamak istiyorum” şeklinde konuştu.