Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, bal, arı sütü, polen gibi ürünlerle piyasada bulunan arı ürünlerinin üretiminden pazarlamasına denetimlerine özel önem veriyor. Tüketicinin sağlıklı bal tüketebilmesi ve sahteciliği önlemek amacıyla bu kapsamda Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından ülke genelinde özel bal denetim programları oluşturuldu

ANKARA- Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, 2003 yılında destekleme kapsamına alınan arıcılık faaliyetlerinde kovan sayısı ve bal üretimi her yıl artmaya devam ediyor.  2003 yılında Türkiye genelinde 4 milyon 288 bin arılı kovan ile 70 bin ton bal üretimi yapılırken bakanlık politikalarının da etkisiyle bu rakam 2014 yılında 7 milyon arılı kovan ile 102 bin ton bala ulaştı. Yıllar itibarıyla 2012 yılında 89 bin ton olan bal üretimi, 2013’te 95 bin ton, 2014 yılında da yüzde 8,2 artışla 102 bin tona yükseldi. Bitki örtüsü, iklim çeşitliliği, coğrafî yapı ve koloni varlığı bakımından önemli bir potansiyele olan Türkiye’de, 81 ilde arıcılık faaliyetleri yapılıyorsa da profesyonel arıcıların yüzde 75’i gezgin arıcılık usulü ile üretim yapmakta. Toplamda 100 binin üzerinde kayıtlı işletme varlığı ile ülkemizde, bal üretiminde Ordu birinci, Muğla ikinci ve Adana üçüncü sırada yer alırken bunları sırasıyla Aydın, Sivas ve Mersin takip ediyor.

Bal üretiminde dünyada Çin’den sonra ikinci sırada yer alan Türkiye, Avrupa Birliği ülkeleri arasında birinci sırada yer alıyor. Dünya bal üretiminde Türkiye’yi sırasıyla Arjantin, Ukrayna ve ABD izliyor.
İç tüketimde ihtiyacını karşılayabilecek yeterlilikte olan Türkiye, 2014 yılında yaklaşık 5 bin ton bal ihraç etti. İhracat yapılan ülkelerin başında Almanya, ABD, Ürdün, Macaristan, Irak, Suudi Arabistan, Avusturya, KKTC, Belçika ve İspanya geliyor.
BAL ÜRETİMİNDE DÜNYA İKİNCİSİYİZ-
Yeryüzündeki arı ırklarının yüzde 20’sinin bulunduğu Türkiye’de göre kestane, ıhlamur, çiçek, çam balı, narenciye, yayla balı, pamuk, ayçiçeği gibi flora kaynaklarının ismiyle bal üretiliyor. Arıcılık faaliyetlerinden elde edilen bal ve balmumu, polen ve arı sütü gibi arı ürünlerinden milli ekonomiye 600 milyon TL’lik katkı sağlandığı öngörülüyor.
Bakanlık bilimsel üretim metotlarını üreticiler arasında yaygınlaştırarak pazarlama sorunlarını daha rahat aşmaları için yetiştirici ve üretici birliklerinin kuruluşu teşvik eden çalışmalara ağırlık verdi. Bal üretimini artırmak ve kırsalda yürütülen tarımsal faaliyetleri çeşitlendirmek amacıyla ilk defa 2003 yılında destekleme uygulamasına başlandı. 2003 – 2008 yıllarında “ana arı” ve “süzme bal”a uygulanan destekleme 2008 yılından itibaren “arılı kovan başına” verilmeye başlandı.
-ARICILIĞA TAM DESTEK-
Tarımsal amaçlı düşük faizli kredi uygulaması kapsamında, Arıcılık Kayıt Sistemine kayıtlı en az 50 adet ve daha fazla sayıda arılı kovan ile üretim yapan veya mevcut arılı kovan sayısını 50 adet ve üzerine çıkarmak isteyen arıcılara yüzde 50 faiz indirimli işletme ve yatırım kredisi kullandırılıyor.
IPARD Programı kapsamında arıcılık faaliyetleri için yüzde 50 hibe desteği uygulanıyor. 5 bin ile 250 bin euro limitleri arasındaki hibeden hali hazırda arıcılık faaliyetini yürütenler ve yeni başlayacaklar faydalanabiliyorlar.
BAL VE ÜRÜNLERİNE ÖZEL DENETİM-
Bakanlık bal, arı sütü, polen gibi ürünlerle piyasada bulunan arı ürünlerinin üretiminden pazarlamasına denetimlerine özel önem veriyor. Tüketicinin sağlıklı bal tüketebilmesi ve sahteciliği önlemek amacıyla bu kapsamda Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından ülke genelinde özel bal denetim programları oluşturuldu. Bu amaçla ülke genelinde son 3 yıl içinde bal ve arıcılık ürünleri ile ilgili 6160 adet denetim yapılmış olup, 578 adedi işletmeye hijyen kurallarına uygunsuzluk, kayıt dışılık gibi nedenlerle idari yaptırım uygulandı. Ayrıca bu denetimlerde alınan 4652 numunenin analizi sonucunda 517’sinin kalite kriterlerine uymadığı ya da glikoz kullanılarak üretilen sahte bal olduğu tespit edildi. Bakanlık, olumsuz olarak tespit edilmiş olan bu ürünlere idari para cezası, ürünlerin toplatılması, savcılığa suç duyurusu, kamuoyunun bilgilendirilmesi gibi gerekli idari yaptırımlar uyguladı.