ANKARA – Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Masum Burak’ın katılımıyla, Bakanlık Ar-Ge Destek Programı kapsamında 2015 yılında desteklenmesine karar verilen 78 proje için imza töreni düzenledi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Masum Burak’ın katılımlarıyla, Ankara’da Bakanlık Ar-Ge Destek Programı kapsamında 2015 yılında desteklenmesine karar verilen 78 proje için sözleşme imza töreni düzenlendi. Sözleşme töreninde bir açılış konuşması yapan Genel Müdür Burak son dönemde uygulamaya konulan Tarımsal Ar-Ge’deki Değişim ve Dönüşüm Programı ile ilgili kısaca bilgi verdi. Daha sonra ise bu programın en önemli kısmı olan kamu-üniversite-özel sektör işbirliğine değinerek Bakanlık Araştırma Enstitülerinin altyapılarının üniversite, özel sektör ve STK’ların kullanımına açıldığını ve bu kapsamda; 2007 yılında bu yana 30 araştırma enstitüsünde, 114 firma ile 15,5 milyon TL bütçeli toplam 195 proje yürütülmekte olduğunu söyledi.

Bakanlık Ar-Ge Destek Programının ise ilk olarak 2007 yılında başladığını hatırlatan Genel Müdürü Burak 2007-2014 yılları arasında 813 proje başvurusundan 214 projenin desteklenmesi uygun bulunduğunu ve bu 214 projeden 92 adedi sonuçlandığını, 122 adedinin ise devam ettiğini kaydetti. Yapılan törenle yürürlüğe giren 78 yeni proje ile Bakanlık Ar-Ge Destek Programı kapsamında yapılan başvuru sayısının bin 94’e, desteklenen toplam proje sayısının ise 292’ye yükseleceğini belirten Genel Müdür Burak destekleme kapsamındaki 214 projeye Bakanlıkça toplam 28,9 milyon TL destekleme ödemesi yapıldığını dile getirdi.

 2015 yılında desteklenmesine karar verilen 78 projenin yürütücü kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ve proje yürütücülerinin katıldığı sözleşme töreni, sözleşmelerin imzalanması ile sona erdi.

Sözleşme imzalanan 78 projenin; 57 adedi üniversite, 20 adedi özel sektör şirketi ve 1 adedi de sivil toplum kuruluşu projesinden oluşuyor.