EKONOMİ Bakanı Nihat Zeybekci,  “Seçimlerin masrafı anlamında bir maliyeti tartışmak Türkiye’ye haksızlık olur” dedi.

EKONOMİ Bakanı Nihat Zeybekci Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nun (DEİK) Levent’teki merkezinde düzenlenen Türkiye-Irak İş Konseyi’nin yeniden kuruluş anlaşmasının imza törenine katıldı.
Bakan Zeybekci toplantının ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Biz gazetecinin doları kurundaki yükselişi sorması üzerine Bakan Zeybekci şu yanıtı verdi:
“Kurla ilgili bu güne kadar hiç rakam telaffuz etmedim. Türkiye gerek toplam borç yapısı itibariyle, gerekse bankalarımızın yapısı itibariyle, gerekse de Türkiye’nin kısa vadeli yurtdışı borçları ve mükellefiyetleri anlamında baktığımız zaman; bu konuda hiç kimse ‘ey Ekonomi Bakanı sen yanlış söylüyorsun, yalan söylüyorsun’ diyemez. Rakamlar ortada çünkü. Türkiye’nin endişe duymasını gerektirecek hiçbir şey yoktur. Ekonomi seçimleri sevmez, son 1.5 yıl için 3 seçim yaptık ve bir tane daha erken seçim ihtimalinin olduğu bir ortamda ekonomik göstergeler veya ekonomik ihtiyaçlar öyle bir endişeyi gerek duyurmasa bile; bazı fırsatçılar veya bazı hassas dengeleri olup da, bundan endişe duyan tez canlıların yüzünden bazı hareketler olabilir.”