Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, milli gelirde makyaj olmayacağını belirterek, “Seçimin arifesinde olduğumuz için çamur atıyorlar. Rakamlar, başarı ve performans ortada. Milli gelir cari, reel ve satın alma gücüne göre arttı” dedi. Koalisyonlu ortamlara tekrar dönmek istemediklerini de söyleyen Şimşek, “AK Parti tek başına gelirse bu Orta Vadeli Programa sadık kalırız” diye konuştu.

ANKARA(ANKA) – Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bir televizyon programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Şimşek, Türkiye’nin bütün dış şokların tam merkezinde bulunduğunu belirterek “Avrupa en büyük ortağımız. Rusya küçülüyor, gelişmeler ortada. Ortadoğu’nun halini benim anlatmama gerek yok. Tüm bunlara rağmen Türkiye 2015 yılı büyüme rakamını yüzde 4’ten yüzde 3’e revize etti. Yüzde 3’lük büyüme bugünkü konjonktürde iyi” dedi.
MİLLİ GELİRDE MAKYAJ OLMAZ
Şimşek, rakamlarda revizyon ile ilgili olarak ise “Rakamlarda makyaj yok, herşey çok açık ve net. Satın alma gücüne göre milli gelirde bir düşüş yok. Milli gelir cari, reel ve satın alma gücüne göre arttı. Makyajlama asla olmaz. Kur çok oynak olduğu için satın alma gücünü baz aldık” açıklamasında bulundu.
‘ASGARİ ÜCRETTE YÜKÜN BÜYÜĞÜ İŞVERENDE OLACAK’
Şimşek, AK Parti’nin asgari ücret vaadi ile ilgili olarak ise diğer partilerin gerçeklerden uzak yarışa girdiğini belirterek “Artışın bazı sektörlere olumsuz etkisi olabilir. Yükün büyük kısmı işverenin üzerinde olacak” dedi.
“Türkiye şu anda şoklara büyük bir direnç gösteriyor. Türkiye’nin rekabet gücünü, istihdamını, yatırımını bir o kadar önemsiyoruz” diyen Şimşek, taşeron işçilerin kadroya alınması konusunda ise “Taşeron işçileri kadroya alacağız. Asli işi yapanları kadroya alacağız, Sağlık Bakanlığı’nda yemek işiyle uğraşanları asli işleri olmadığı için kadroya almayacağız. Güvenlik işi de Sağlık Bakanlığı’nın işi değil. Yan işlerde taşeron işçilik devam edecek ama taşeron işçilerin durumu iyileştirilecek” dedi.

FACEBOOK YORUMLARI

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.