Almanya’nın Köln kentindeki yılbaşı kutlamaları esnasında kadınların taciz edilmesi olayı ülkeyi sarsmaya devam ediyor.

İçişleri Bakanlığı’nın, “ taciz edenlerin üçte ikisinin sığınmacı olduklarını ” açıklamasının ardından Adalet Bakanı Heiko Maas da, “ taciz ” olaylarının önceden “ planlandığın ı” savundu.

Sosyal Demokrat Adalet Bakanı Heiko Maas, Bild am Sonntag gazetesiyla yaptığı mülakatta, Köln’deki saldırıların öncede “koordine edildiği ve hazırlandığına” inandığını belirtirken “Hiç kimse bana koordine edilmediğini ve hazırlanmadığını söyleyemez” dedi. Belirli bir tarih seçildiğinden kuşkulandığını ifade eden Bakan, “Bu (suçlara) yeni bir boyut ilave eder” şeklinde konuştu.

Buna karşın Maas, halkın saldırılardan göçmenleri sorumlu tutması konusunda da uyarılarda bulunurkenn, bu suçların, yabancıların Alman toplumuna entegre edilemeceğinin kanıtı olarak alınmasının “tam bir saçmalık” olacağını vurguladı.

Mülakat sırasında yabancı düşmanı Alman örgütlerini de sert dille eleştiren Adalet Bakanı, bazı çevreler tarafından, Köln’deki olaylar üzerinden nefreti körüklemeye yönelik “propaganda” yapıldığını söyledi.

Maas’ın açıklamalarını yansıtan DWelle ise haberinde önümüzdeki günlerde koalisyon ortaklarının Alman Meclisine, suç işleyen ilticacı ve  göçmenlerin sınır dışı edilmesini hızlandıracak yeni yasal düzenlemeyi sunmasının beklendiğini belirterek, hükümetin mülteciler konusundaki “açık kapı” politikasına ilişkin uygulamaların yoğun eleştirilere maruz kaldığını anımsatıyor.