KOCAELİ -Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yerli otomobil üretme hedefinde olduklarını bir kez daha vurgulayarak, “Yerli otoda işler iyi gidiyor. Bu hususta devletin desteği olması gerekecek. Devlet AR-GE’de, mühendislik ve dizaynda olacak ama üretimde olmayacak. Mayıs ayı içerisinde olgunlaştıracağız, açıklama yapacağız” dedi.
Bakan Işık, bir televizyon kanalında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. İstanbul’un dünya şehri olduğunu söyleyen Bakan Fikri Işık, “Gayrimenkul yerliye mi yabancıya mı satılıyor, ayrı bir istatistik tutmak gerekiyor. İnşaat bir sanayi sektörüdür. İnşaat, imalat sanayinin gelişmesine en çok katkı veren sektörlerden biridir. Gayrimenkul yükselişine dikkat etmemiz gerekiyor. Türkiye için kötü bir tablo görmüyorum” dedi.
Bakan Işık açıklamalarında üretimi artırdıklarını, teknolojiyi geliştirdiklerini de vurgulayarak, “Sadece üretim açısından savunma sanayine bakarsak eksik kalır. RASAT’ı yaptık, Göktürk 2’yi yaptık. Yüzde yüz yerli metre altı çözünürlüklü uydu yapıyoruz. İlk yerli uyduyu 2020’de inşallah Uzay’a göndereceğiz. Fırlatma rampasını yerli olarak üretmek istiyoruz. Uyduda kullanılan bir teknolojiyi makine imaalat sanayinde kullanabiliyorsunuz, bu yeteneği kazandık” diye konuştu.

FACEBOOK YORUMLARI