Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, MHP ve CHP’nin 1 Kasım öncesi kurulacak geçici hükümetin AK Parti ve HDP’li üyeler tarafından oluşturulmasını, bu durumu da seçimlerde kullanmayı amaçlandığını ifade ederek, “Bu oyun bozuldu” dedi.

ANKARA Bakan Canikli, AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları toplantısı öncesi yaptığı açıklamada CHP ve MHP’nin geçici hükümete yönelik tavrını eleştirdi. Canikli, “Sorgulanması gereken AK Parti-HDP fotoğrafını kamuoyunun önüne iterek bunu seçim çalışmalarında siyasi amaçla kullanmak isteyen ve bu nedenle kendi mensuplarının girişini engellemeye çalışan MHP ve CHP’nin tavrıdır. Bunların böyle bir niyeti vardır fakat bu siyasi etiğe sığacak bir davranış değildir” diye konuştu.
Canikli, MHP’den Tuğrul Türkeş’in geçici hükümet için bakanlık teklifine onay vermesini ise şöyle değerlendirdi:
“Biz özellikle tamamen anayasal kurallar çerçevesinde oluşturulması gereken geçici hükümete üye vermeyelim, sonuçta AK Parti’li ve HDP’li üyeler tarafından oluşturulmuş olsun. Biz bu fotoğrafı 1 Kasım seçimlerinden önce siyasi amaçla kullanalım şeklindeki bir yaklaşım doğru bir yaklaşım değildir. Bu oyunun bozulduğu doğru, katılıyorum. Bizim öyle bir hassasiyetimiz, kaygımız yok. HDP ile böyle bir görüntü oluşuyor, bir takım çalışmalar yapalım gibi bir davranış içerisinde olmadık. Sayın Başbakanımız da bunu ifade etti. Ama muhalefetin yapmaya çalıştığı bu kirli oyun bozulmuştur. Bu anlamda önemli ve anlamlıdır.” (ANKA)