Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Denizli İli Bozkurt İlçe Kongresi, hiçbir yer kalmamış gibi, ilçenin imam hatip ortaokulu salonunda yapılmış. Böylece bir parti kongresi için okulların, eğitim kurumlarının da kullanılmaya başlandığı görmüş olduk.

Kongrede konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi Bey de demişler ki “gözünüz televizyonlarda olsun”. Niye? Büyüme rakamları açıklanacak, yer yerinden oynayacak, dünya birincisi olacağız.

Bakan Bey, öyle sabırsız ki neredeyse son iki aydır, her yerde bunu konuşuyor. Artık, dolardaki, avrodaki zıplamaların “spekülasyon, manipülasyon, geçici, lira değer kazanacak, itibarlı günlere dönecek” görüşlerine hiç değinmiyor ama büyüme deyince herkese sözünü gönderiyor. Bakan Bey şunları söylemiş:
“Yılbaşında çıktılar yola, 7 tane dünya ülkesi, OCED’si, Dünya Bankası, IMF’si, S’tandart Purs’su, Türkiye’nin büyümesi yüzde 2,5 dediler. Sonra bunlar yazın ortasına geldiler, Türkiye gidiyor, biraz daha yükselttiler. Kasımın sonuna geliyoruz, yine tutturamadılar. Bakın Aralık’ın başında yine yükseltecekler. Türkiye’yi yakalayamayacaklar. Büyüme rakamlarını tahmin dahi edemeyecekler. 11 Aralık günü kulağınız televizyonlarda olsun. Türkiye’nin büyüme rakamları açıklanacak. Türkiye dünya birincisi olacak” .

Arkadaş, neymiş bu büyüme rakamları? Dünyanın tahmin edemeyeceği tutturamayacağı, yakalayamayacağı oranlar, yüzde 20, 30 filan mı olacak? Dünya birincisi olduğumuzda bize madalya mı verecekler? Memlekete dolarlar mı akacak, ABD vizesi mi kalkacak? Madem Bakan Bey bu kadar iddialı, demek rakamları da biliyor, açıklasın, dünya âlem, kurtulalım bu büyüme sancısından.

Büyüme rakamları önemli mi? Önemli de nasıl olacak bu rekor büyüme? İhracata ve tüketime dayalı. İyi güzel de tüm veriler negatife giderken, açıklar daha da açılırken diğer alandaki birinciliklerimize ne diyeceğiz? Parası her gün rekor kırarak değer kaybeden ülkeler arasında kaçıncıyız acaba? Enflasyonda, işsizlikte, asgari ücrette, faizde, cari açıklarda, iç, dış borçlanmalarda, benzin, mazot zamlarında, ÖTV, MTV, emlak vergilerinde, gıda ürünleri ithalatında derecelerimiz hangi sırada?
Bir de lütfen karar verin, bu büyüme rakamların açıklanacağı gün sürekli değişiyor. Bakan bey geçen gün 12 Aralık dedi, bu defa 11 Aralık’a çekti. Alın size bir sabırsızlık da. En iyisi aybaşından itibaren TV’leri açık tutalım, her an açıklanabilir, büyümeyi kaçırmayalım.
Bu arada Bakan Beyin konuşma metninde dikkatinizi çekmiştir, “OCED”, “S’tandart Purs”, konuya ilişkin başka bir haber metninde de “OISD” diye bir kelime geçiyor.
OISD, OCED, ne diye baktık, bu elli yıllık “OECD”, yani “Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü”, “S’tandart and Purs” da bize iki de bir kırk not veren derecelendirme kuruluşu “Standard and Poor’s” çıktı.
Anlaşılan bu kuruluşlar Denizli’nin Bozkurt İlçesinde farklı anlaşılıyor ve yazılıyor. Neyse ki Uluslar arası Para Fonu, (IMF), “ay em ef” diye yazılmamış.

FACEBOOK YORUMLARI