– Deniz Baykal’ın Meclis Başkanlığını neden desteklemedi?
– Erken seçime neden karşı?
– CHP-MHP azınlık Koalisyonuna neden karşı çıktı?
– AK Parti-MHP koalisyonunu neden kurmadı?
– AK Parti-CHP koalisyonunu neden destekledi?
– Çözüm Sürecine neden karşı çıkıyor?
– 6 Milyon seçmenin oy verdiği HDP’yi neden reddediyor?
– HDP ile Meclis’te ve Komisyonlarda nasıl çalışacak?

7 Haziran seçiminden sonra ortaya koyduğu kırmızıçizgiler ile kamuoyundan tepki gören MHP ve Genel Başkanı Devlet Bahçeli için medyada da değişik yorumlar gündeme geldi.
MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya’yı Meclis koridorunda görünce sorularımı peş peşe sıraladım. Karakaya da sorularımı içtenlikle yanıtladı.
Soru: Deniz Baykal’ın Meclis Başkanlığını neden desteklemedi?
Karakaya: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Deniz Baykal ile görüşmesi ve CHP’nin aday göstermesi sürecinde CHP’den bize herhangi bir işbirliği daveti gelmedi. MHP’de doğal olarak kendi adayını yani Ekmeleddin İhsanoğlu’nu aday gösterdi. MHP’nin tavrı CHP’ye değil ama Baykal’a oy verecek HDP’ye idi. İlk turlarda CHP ile MHP’nin oyları Meclis Başkanını seçmek için yetmiyordu. HDP’ye tavrımız da çok netti.
Soru: Erken seçime 7 Haziran Gecesi “evet” diyen Bahçeli şimdi neden “hayır” dedi?
Karakaya: 7 Haziran gecesi Başbakan Davutoğlu balkon konuşmasında, “erken seçim” diyerek meydan okudu. O gece bir gazetecinin, “Davutoğlu erken seçim diye meydan okudu var mısınız?” sorusuna Devlet bey, “varız” dedi.
Soru: Peki bugün neden, ”hayır” diyor bu çelişki değil mi?
Karakaya: Ülkemizin 20 Temmuz’dan bu yana yaşadığı terör olaylarını görüyorsunuz. Ülkemizin bir bölgesinde devlet otoritesi kaybolmuş durumda. PKK Çözüm Sürecinde kentlerde örgütlendi. Özerklik hevesleri arttı. Devlet yolları kesiliyor, günlerce açılamıyor. Yerleşim bölgelerinde yollara barikatlar kazılıyor, direniş başlatılıyor. Bu durumda 30 bin sandığın olduğu doğu ve Güneydoğu’da 20 bin sandığın güvenliği yok. Erken seçimde terörün zirve yapacağından, sandık güvenliklerinin sağlanamayacağından endişelerimiz var.
CHP ile AK Parti bir ayı aşkın sürede koalisyon kurma çabası içinde oldukları imajını verdiler ama sadece sohbet etmişler. AK Parti’nin, CHP’nin hatta HDP’nin seçim beyannamelerinde çözüm süreci konusunda fikir birliğinde oldukları görülüyor.
Bu durumda AK Parti-CHP koalisyonu Türkiye’deki terör tırmanışını durduracak güçlü bir hükümet kurabilsinler diye açıkça destek verdik. Erken seçime bu şartlarda gidilmemeli dedik.
Soru: CHP- MHP azınlık Koalisyonuna neden karşı çıktı?
Karakaya: Az önce Meclis Başkanlığı seçiminde vurguladım. MHP’nin tavrı HDP’yedir. CHP-MHP azınlık hükümetinin kaderi HDP’nin elinde olabilir mi? MHP onların desteği ile hükümete asla girmez. Bunu da net şekilde söylüyoruz.
Soru: AK Parti-MHP koalisyonunu neden kurmadı?
Karakaya: Sayın Bahçeli’nin yanındaki çantanın fotoğrafı medyada yer aldı. İşte o çantada AK Parti ile yapılacak Koalisyonun ana hatlarını taşıyan dosyalar vardı. Yani biz hazırdık koalisyon kurmaya. Ama 7 Haziran öncesinde ve sonrasında ortaya koyduğumuz ve 4 maddede özetlediğimiz ilkeleri Davutoğlu’nun ya da AK Parti’nin hatta açık söyleyeyim Erdoğan’ın kabul etmesi gerekliydi. Bu 4 maddenin bir tanesinde diyoruz ki,” Cumhurbaşkanı Anayasal sınırlar içinde olsun.” Buna karşı çıkılır mı yahu? Elbette Anayasal sınırlar içinde olunması lazım. AK Parti ve Davutoğlu bu maddeye itiraz ediyor. Demek ki Erdoğan Anayasa dışına çıkmak istiyor. Daha bu maddede anlaşmazlık olunca koalisyon nasıl kurulur ki?
Ayrıca Sayın Bahçeli kendisine yönelik hakaretler yapan eski başdanışman bugün ki Milletvekilini, Erdoğan’ın damadının yakışıksız saygısız ifadelerini dikkate dahi almadan AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nu kabul etti, görüştü. İşte Devlet adamlığı budur.
Soru: AK Parti-CHP koalisyonunu neden desteklediniz?
Karakaya: Çözüm sürecinden yana iki partinin yüksek milletvekili sayısı ve büyük seçmen desteği ile başlattıkları bu süreci tamamlamaları gerekmez mi? Terörü sona erdirmek için güçlü bir koalisyon gerekmez mi? Yaklaşık 35 gününü çaldılar. Bugünkü terörün azmasının nedenlerinden biridir bu gün kaybı.
Soru: Çözüm sürecine de HDP’ye de karşısınız neden?
Karakaya: Adının çözüm süreci olması ülkenin bölünmesini engelleyemez. Bakınız Doğu ve Güneydoğu’da özerklik ve özyönetim ilanları var. İşte Çözüm denilen süreçte gelinen nokta budur. AK Parti 13 yıl Türkiye’yi kutuplaştıran, bölen bir politika izledi. Bu toplum 13 yılda nasıl oldu da bu hale geldi derseniz hemen söyleyeyim ki AK Parti’nin hatalı tavizkar politikaları ile geldi.