MHP lideri Bahçeli, CHP’ye “dinsiz parti” imasında bulunan Grup Başkan Vekili Yusuf Halaçoğlu’nu görevden aldı.
Halaçoğlu’nun ifadesi siyasi nezakete uymuyordu. Bu nedenle görevden alınması doğrudur.
Ancak seçim kampanyası sırasında Bahçeli, meydanlarda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı öyle ağır bir dille suçlamıştı ki, Halaçoğlu’nun sözleri bunların yanında çok hafif kalır.
Örneğin, 2 Haziran’daki Elazığ konuşmasında şunları söylemişti Bahçeli:
-Erdoğan layık olmadığı makamın ağırlığı altında ezilmiş, Cumhurbaşkanlığını mahvetmiştir. Bu şahıs her gün fitne saçmaktadır. Erdoğan israf, itham, inkar ve iftiradır. Dün yine zırvalamış, hezeyana batmış, zıvanadan çıkmıştır. Erdoğan aklıyla arasını açmış, klinik bir vaka haline gelmiştir.
-Erdoğan, sende şeref ve mertlik işportaya düşmüş, hurdaya çıkmış.
-Bak Erdoğan, MHP Genel Başkanı olarak, bölücü HDP’nin Meclis’e girmediği takdirde kaos olur türünden bir beyanatım varsa ve sen bunu somut şekilde, yer ve zamanını göstererek açıklayamıyorsan, tekrar ifade ediyorum, alçaksın, şerefsizsin.
-Erdoğan, sen nasıl bir Müslümansın? Hadi Cumhurbaşkanı olmanı geçtik de, nasıl bir insansın? Sen de hiç mi Allah korkusu yok? Sen de hiç mi günaha girme kaygısı kalmadı? Yalan söylemek, iftira atmak, gıybet yapmak, dedikodu ve tezviratlara bel bağlamak İslamiyet’in hangi buyruğunda, Kur’an-ı Kerim’in hangi ayetinde vardır? Senin yaptıklarına ancak iblis teşebbüs edecektir.
-Erdoğan sen yakın tarihimizin en yanlış şahsiyetisin. Böyle birisinin Cumhurbaşkanı olması yıkımdır, kayıptır, zulümdür, milli ve manevi depremdir.
-Yazık ki söylediğin ağır sözlerin de misliyle geri dönüyor, alnına kazınıyor. Ve şerefsizliğin kara bulutu başının üzerinden bir türlü ayrılmıyor. Erdoğan günü geldiğinde ya kaçacak ya da adalete hesap verecektir.
++
Cumhurbaşkanı dokunulmaz değildir. Bir siyasi parti lideri Cumhurbaşkanı’nı sert biçimde eleştirebilir. Ancak yukarıdaki sözler eleştiri değil, deyim yerindeyse bir hakaret potpurisidir ve herhalde her cümlesi kanunlarımıza göre suç teşkil etmektedir.
Merakım şu:
“Acaba, CHP’ye dinsiz parti imasında bulunan Halaçoğlu’nu görevden alan Bahçeli, Elazığ konuşması nedeniyle kendini de görevden alır mı?