Parti içi muhalefeti etkisiz kılmak için Ak Parti’ye yaklaşan MHP lideri Devlet Bahçeli, önce Anayasa değişikliğinin Meclis’ten çıkmasını sağladı. Şimdi de referandumda evet denilmesi için var gücüyle çalışıyor.

Bahçeli’nin son hamlesi, Cumhurbaşkanı ve bazı bakanların konuşmasına yasak getiren Almanya’ya tepki göstermek oldu. “Sayın Cumhurbaşkanı Avrupa’ya gitme kararındaysa yalnız değildir. MHP Genel Başkanı olarak ben de kendisiyle birlikte Avrupa’ya giderim” dedi.
Bir muhalefet liderinden beklenmeyen bir dizi davranış bunlar… ”Siyasi centilmenlik örneği” diye alkışlayan da olabilir, Partiyi Ak Parti’nin şubesi yapıyor” diye eleştiren de…
++
Acaba, Bahçeli, bundan sonra neler yapabilir?
Dün, gündemin siyaset olduğu bir restoran masasında, biraz şaka biraz ciddi, Bahçeli’nin önümüzdeki günlerde şunları yapmasının da şaşırtıcı olmayacağı konuşuldu:
-Mitinglerinde ve kapalı salon toplantılarında Bozkurt selamı vermeyi bırakır, Rabia işareti yapmaya başlar.
-Katıldığı her etkinlikte Ak Parti’nin referandum şarkısı olan, “Haydi büyük ülkem, haydi gayret/Gelecek nesiller için, tabii ki evet/Tek millet tek vatan için, toprağında yatan için/Tüm ecdad-ı vatan için, tabii ki evet/Her görüşe saygı için/Tarihin hatırı için, tabii ki evet, şarkısını söyler.
-Partinin üç hilal olan amblemini, ampulün aydınlattığı üç hilal olarak değiştirir.
-Başbakan Binali Yıldırım’la haftalık çay sohbetlerini artırır, her gün ya kendisi Başbakanlığa gider, ya Yıldırım’ı MHP Genel Merkezi’nde ağırlar.
-Ampul fotoğrafı basılmış tişörtler giyer. Bunun nedenini açıklarken, “Ak Parti’yle alakası yok. Orta Asya’dan Anadolu’ya göç eden atalarımızın elinde ampuller vardı” diye açıklar.
++
Bahçeli ve MHP’nin siyasi serüvenini merakla izliyorum.
Bakalım nereye varacak bu işin sonu?