CHP Kadın ve Çocuk Hakları İnceleme ve İzleme Komisyonu’nun AMATEM Raporu’nda Türkiye’de madde kullanımı ve bağımlılığının 10 yaşa kadar indiği, bağımlıların yüzde 98’inin erkeklerden oluştuğu, bağımlı kız çocuklarının yüzde yüzünde taciz görüldüğü, maddeyi çocukların yüzde 95’inin tanıdığı birinden aldığı belirtildi.

CHP Kadın ve Çocuk Hakları İnceleme ve İzleme Komisyonu üyeleri Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer ve Bursa Milletvekili Sena Kaleli tarafından hazırlanan AMATEM Raporu’nda Türkiye’de bonzai kullanımının özellikle son 6 ayda arttığına dikkat çekildi.
CHP Kadın ve Çocuk Hakları İnceleme ve İzleme Komisyonu  Edirne, İstanbul Bakırköy ve Erenköy, Bursa AMATEM ve Bakırköy ÇEMATEM’de inceleme yaptı.
Bağımlıların yüzde 98’inin erkeklerden oluştuğu belirtilen raporda şu değerlendirmeler yer aldı:
“Kadın bağımlılığı uzmanlar tarafından ayrı olarak değerlendirilmektedir. Çünkü madde bağımlısı kadınlar kendini gizleyebilmektedir.  Madde kullanan kadında fiziksel yıkım, erkeklere oranla daha fazla olmakta,   daha kısa sürede, daha düşük dozda madde bünyeye daha çok zarar vermektedir.

Madde bağımlıları genelde esrarla başlayıp, bonzai kullanma eğilimi göstermektedir. Psikoeğitim bağımlı olunan maddeye göre, bağımlı olunan madde de eğitim, sosyo kültürel yapı ve ekonomik duruma göre değişmektedir. Düşük ücretli maddeleri daha çok sosyokültürel ve sosyoekonomik düzeyi düşük kesimler kullanmakta; sosyoekonomik durumu iyi olanlar çoğunlukla kokain kullanmakla beraber,  bağımlılar hangi madde daha çok keyif veriyorsa ona yönelmektedir.
Bağımlıların büyük bir çoğunluğunun uyuşturucu kullanmasının altında yatan psikolojik bir sebep bulunmaktadır. Öncelikle bu nedenlerin ortadan kaldırılması önemlidir. Madde bağımlılarının ortak özellikleri;  çabuk sıkılan, haz peşinde koşan, zarardan korkmayan gözü pek kişiler olmasıdır. Türkiye’de eroine bağlı ölümlerin az görülmesinin nedeni ise damar yoluyla değil de yakıp dumanını çekme metoduyla kullanılmasından kaynaklanmaktadır.
16 yatak, 30 psikiyatri yatağı bulunan Trakya AMATEM’de daha çok bonzai bağımlıları tedavi görmektedir.

FACEBOOK YORUMLARI