Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, Irak merkezi hükümetinin Kürt Bölgesi’nde bağımsızlık referandumunun yapılmasına ilişkin tutumunu eleştirirken “Bağdat’ın PKK’ya verdiği desteği vahim sonuçlara yol açabileceğini”  söyledi.

Erbil’den yayın yapan K24’e göre, Bağdat’ın Kürt bölgesinin bağımsızlık referandumunun gerçekleşmesine karşı Irak’ın toprak bütünlüğünün korunması yönündeki tutumunu eleştiren Neçirvan Barzani, “Bağdat, bugüne kadar ne yapmış ki Irak’ın toprak bütünlüğünü savunuyor” dedi ve devam ettirilen “yanlış politikaların Irak için en büyük tehlike olduğunu” vurguladı.
Bu arada, Barzani,  PKK’nın Sincar’daki varlığının büyük sorunlara yol açtığının altını çizdiği açıklamalarında, “Maalesef Bağdat’taki bazı tarafların, Şengal’de (Sincar)  kalması için PKK’ya yardım ettiklerini” belirtirken “Bu yanlış ve Irak’ın menfaatine olmayan bir politikadır. Bu tür politikalar vahim bazı sonuçlara yol açar” uyarısını da yaptı.
-“ HAŞDİ ŞABİ ŞENGAL’DA HENDEK KAZIYOR”-
Öte yandan, Bas News, “Şengal’de gerilim! Şii milisler hendek kazıyor” başlığı ile verdiği haberde Peşmerge Kuvvetleri Şengal Birlikleri Komutanı Kasım Derbo’nun Şii milis gücü Haşdi Şabi’nin “Şengal’in Tel-Kesap ve Tel-Benad alanlarında hendek kazmaya başladığını” duyurduğuna dikkat çekti.
Habere göre “Şengal’deki gerginlik” hakkında BasNews’e açıklamada bulunan Derbo, Haşdi Şabi’nin bu son girişiminin bölgede ciddi sorunların meydana gelmesine neden olacağını söyledi.