Körfez ülkelerinden Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)  Mısır nedeniyle bozulan Türkiye ile ilişkileri düzeltmek istiyor. BAE Devlet Bakanı Enver Gargaş,  ülkesinin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın BAE ile ilgili kullandığı ifadeleri olumlu karşıladığını belirterek Türkiye ile siyasi çatlağı onarma zamanının geldiğine inandığını söyledi.

Enver Gargaş, ülkesinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları üzerine iki ülkenin Mısır’daki gelişmeler konusunda takındığı farklı tutumların yarattığı çatlağı giderebileceğine inandığını söyledi. BAE medyasına göre Gargaş, twitter sayfasında şöyle dedi:

“Bölgenin, bu tür görüş ayırılıkları yaşama lüksü yok. Mısır, bölge istikrarının anahtarı ve halkı geleceğini belirledi. Mısır konusundaki anlaşmazlıkların üstesinden gelme zamanı. Saygı, egemenlik ve Arap işlerine karışmama temelinde Ankara ile iyi ve güçlü ilişkileri istiyoruz. Bu ilkeler, bizim davranışlarımızda belirleyici olmalı.”

-ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?-

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen hafta El Cezire ile yaptığı mülakat sırasında BAE ile ilişkilerin Mısır’daki gelişmelerden etkilediğini belirtirken “Bizim birbirimize kullandığımız cümleler çok hassas olmalı, biz birbirimize karşı çok çok dikkatli olmalıyız. Yani daha düne kadar BAE’nin tüm yönetimiyle gayet samimi ilişkiler içinde olurken, bir anda bunun kopmasının sebeplerini tabii ki araştırmak lazım. Fakat ben şahsen Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olarak bunun süratle, ortadan kaldırması gerektiğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.