BALIKESİR’in Edremit İlçesi’ne bağlı Güre Mahallesi’nde, uluslararası bir şirkette yönetici Murat Bostancıoğlu, kardeşi ile birlikte geçen yıl kaybettiği babasi Ali Bostancıoğlu anısına etnoğrafya galerisi açtı.

Sarıkız Kazdağı Etnoğrafya Galerisi adını verdiği müzede, çok sayıda eski eşya, Kazdağları’nın endemik bitki türleri ile yöreye yolu düşmüş önemli isimlerin balmumu heykeline yer verildi.

BALIKESIR'IN EDREMIT ILCESI, GURE MAHALLESINDE, ULUSLARARASI BIR SIRKETTE YONETICILIK YAPAN MURAT BOSTANCIOGLU, KARDESIYLE BIRLIKTE GECTIGIMIZ YIL KAYBETTIGI BABASI ALI BOSTANCIOGLU ANISINA ETNOÐRAFYA GALERISI ACTI. SARIKIZ KAZDAGI ETNOGRAFLA GALERÝSÝ ADINI VERýLEN MuZEDE, cOK SAYIDA ESKI ESYA ÝLE KAZDAGLARI'NIN ENDEMIK BITKILERI VE YOREYE YOLU DUSMUS ONEMLI ISIMLERIN BALMUMU HEYKELLERINE YER VERILDI. MUZEDEKI ATATURK'E ILCEYI ZIYARETI SIRASINDA TAHSIS EDILEN FAYTON (FOTOGRAFTA) (FOTO: SEFER TALAY / BURHANIYE, DHA)
BALIKESIR’IN EDREMIT ILCESI, GURE MAHALLESINDE, ULUSLARARASI BIR SIRKETTE YONETICILIK YAPAN MURAT BOSTANCIOGLU, KARDESIYLE BIRLIKTE GECTIGIMIZ YIL KAYBETTIGI BABASI ALI BOSTANCIOGLU ANISINA ETNOÐRAFYA GALERISI ACTI. SARIKIZ KAZDAGI ETNOGRAFLA GALERÝSÝ ADINI VERýLEN MuZEDE, cOK SAYIDA ESKI ESYA ÝLE KAZDAGLARI’NIN ENDEMIK BITKILERI VE YOREYE YOLU DUSMUS ONEMLI ISIMLERIN BALMUMU HEYKELLERINE YER VERILDI. MUZEDEKI ATATURK’E ILCEYI ZIYARETI SIRASINDA TAHSIS EDILEN FAYTON (FOTOGRAFTA) (FOTO: SEFER TALAY / BURHANIYE, DHA)

Güre Mahallesi sahilindeki eski bir zeytinyağı fabrikasını değerlendiren Murat Bostancıoğlu, kardeşi Uğur Bostancıoğlu ile el ele vererek, 4-5 yıldan bu yana biriktirdikleri eserlerle Sarıkız Kazdağı Etnoğrafya Galerisi’ni açtı. Murat Bostancıoğlu, geçen yıl hayatına kaybeden babası Ali Bostancıoğlu’na ithaf ettiği galerinin her geçen gün daha da zenginleştiğini söyledi. Bostancıoğlu, şöyle dedi:

“Galerimizde Kazdağları’nı, Edremit ve körfezini anlatan etnoğrafik eşyalar, efemeralar, maketler ve toplayabildiğimiz bütün eski eşyaları sergiledik diye düşünüyorum. Kazdağlarının mitolojisinden tarihine, endemik bitkilerinden, faunasına, zeytini, zeytinyağı, Truva’yı, Antandros’u, Türkmenleri, Yörükleri ve yöreden yolu geçmiş önemli kişileri galeride göreceksiniz. Burada görsel olarak Tuncay Kurtiz’in balmumu heykelini yaptırdık. İnşallah, önümüzdeki günlerde balmumu heykeli anlamında Sebahattin Ali ile Ali Ekber Çiçek’i de ekleyeceğiz. Kazdağları’nın genel mitolojisini, tarihini, şelalelerini, piknik alanlarını mesire yerlerini anlatmaya çalıştık. Yine galerimizde Atatürk’ün ikinci ziyareti sırasında kendisine tahsis edilmiş faytonumuz yer alıyor.”

BALIKESIR'IN EDREMIT ILCESI, GURE MAHALLESINDE, ULUSLARARASI BIR SIRKETTE YONETICILIK YAPAN MURAT BOSTANCIOGLU, KARDESIYLE BIRLIKTE GECTIGIMIZ YIL KAYBETTIGI BABASI ALI BOSTANCIOGLU ANISINA ETNOĞRAFYA GALERISI ACTI. SARIKIZ KAZDAGI ETNOGRAFLA GALERİSİ ADINI VERıLEN MuZEDE, cOK SAYIDA ESKI ESYA İLE KAZDAGLARI'NIN ENDEMIK BITKILERI VE YOREYE YOLU DUSMUS ONEMLI ISIMLERIN BALMUMU HEYKELLERINE YER VERILDI.(FOTO: SEFER TALAY / BURHANIYE, DHA)
BALIKESIR’IN EDREMIT ILCESI, GURE MAHALLESINDE, ULUSLARARASI BIR SIRKETTE YONETICILIK YAPAN MURAT BOSTANCIOGLU, KARDESIYLE BIRLIKTE GECTIGIMIZ YIL KAYBETTIGI BABASI ALI BOSTANCIOGLU ANISINA ETNOĞRAFYA GALERISI ACTI. SARIKIZ KAZDAGI ETNOGRAFLA GALERİSİ ADINI VERıLEN MuZEDE, cOK SAYIDA ESKI ESYA İLE KAZDAGLARI’NIN ENDEMIK BITKILERI VE YOREYE YOLU DUSMUS ONEMLI ISIMLERIN BALMUMU HEYKELLERINE YER VERILDI.(FOTO: SEFER TALAY / BURHANIYE, DHA)

Ziyaretçiler de galeriyi beğendiklerini söyledi. Bilgin Erdem, eskileri gördüğünü, her yerde tekrar bir canlılık gördüğünü anlatırken “Tebrik ediyorum gençleri. Hayırlısı olsun inşallah” dedi. Ayla Küçük de, “Güre’deki bu müzeyi, Edremit’e gelenlerin mutlaka gezmesini istiyorum” diye konuştu. Emekli tarih öğretmeni Emine Özerdoğan da, “Güre’de böyle bir müzenin açılması kültür tarihimiz açısından çok önemli. Kültürümüzün gelişmesi için müzelerin ziyaret edilmeleri gerekir. Bizi geçmişe götürdü. Geçmişimizi yaşadık. Çok mutlu olduk. Buna vesile olanları tebrik ediyorum” diye konuştu.

BALIKESIR'IN EDREMIT ILCESI, GURE MAHALLESINDE, ULUSLARARASI BIR SIRKETTE YONETICILIK YAPAN MURAT BOSTANCIOGLU, KARDESIYLE BIRLIKTE GECTIGIMIZ YIL KAYBETTIGI BABASI ALI BOSTANCIOGLU ANISINA ETNOÐRAFYA GALERISI ACTI. SARIKIZ KAZDAGI ETNOGRAFLA GALERÝSÝ ADINI VERýLEN MuZEDE, cOK SAYIDA ESKI ESYA ÝLE KAZDAGLARI'NIN ENDEMIK BITKILERI VE YOREYE YOLU DUSMUS ONEMLI ISIMLERIN BALMUMU HEYKELLERINE YER VERILDI.(FOTO: SEFER TALAY / BURHANIYE, DHA)
BALIKESIR’IN EDREMIT ILCESI, GURE MAHALLESINDE, ULUSLARARASI BIR SIRKETTE YONETICILIK YAPAN MURAT BOSTANCIOGLU, KARDESIYLE BIRLIKTE GECTIGIMIZ YIL KAYBETTIGI BABASI ALI BOSTANCIOGLU ANISINA ETNOÐRAFYA GALERISI ACTI. SARIKIZ KAZDAGI ETNOGRAFLA GALERÝSÝ ADINI VERýLEN MuZEDE, cOK SAYIDA ESKI ESYA ÝLE KAZDAGLARI’NIN ENDEMIK BITKILERI VE YOREYE YOLU DUSMUS ONEMLI ISIMLERIN BALMUMU HEYKELLERINE YER VERILDI.(FOTO: SEFER TALAY / BURHANIYE, DHA)

Sarıkız Kazdağı Etnoğrafya Galerisi’ni büyükler 4, öğrenciler 2 TL ödeyerek gezebiliyor.