Son günlerde kiminle sohbet etsem söz dönüp dolaşıp Aylin Cesur’a geliyor. Süleyman Demirel’in ölüm haberini göz yaşları içinde kamuoyuna açıklayan ve Güniz Sokakta taziyeleri kabul eden, cenaze töreninde ağlamaktan şişmiş gözleriyle duygulu bir konuşma yapan özel doktoruna yani.
“İnsanın öz kızı olsa bu kadar vefalı ve şefkatli olmaz” dedi bir arkadaşım. Bir diğeri, “Böyle doktor dostlar başına” diyerek açıkladı görüşlerini. Demirel’in aşırı kilolarına ve kronik çeşitli hastalıklarına karşın uzun yaşamasını onun özenli bakımına bağlayanlar da oldu.
++
“Baba”sına içten sevgisiyle beni de çok etkileyen Aylin Cesur’un kim olduğuna, Demirel’le nasıl tanıştığına, onunla kaç yıl çalıştığına ilişkin biraz bilgi topladım.
Turgut Özal, Cumhurbaşkanı iken Çankaya Köşkü’nde kalp krizi geçirmişti. Köşk’te bir sağlık merkezi olmadığı için krize anında müdahale edilememiş, standartlara uymayan bir ambülansla Hacettepe Hastanesi’ne götürülen Özal yapılan tüm müdahalelere karşın kurtarılamamıştı.
Özal’dan sonra Çankaya Köşk’üne çıkan Demirel bir sağlık merkezi kurulması talimatını verdi.
Sağlık merkezi hemen kuruldu ve çeşitli kurumlardan doktorlar görevlendirildi. Bunlar arasında Türk Diyabet Derneği Yönetim Kurulu üyesi olan Aylin Cesur da vardı.
Cesur diğer doktor arkadaşlarıyla Demirel’i adeta adım adım takip ediyor, çıkabilecek ani sağlık sorunlarına müdahale etmek için tetikte bekliyordu.
5 yıl boyunca sağlık merkezinde çalışan Cesur 2000 yılında Demirel’in “Özel doktorum olur musun” teklifiyle karşılaştı ve hemen kabul etti.
Sonraki yıllarda Cesur her sabah Güniz Sokak’taki eve gidiyor, Demirel’in rutin muayenesini yapıyor, yine Demirel’in öğleden sonra düzenli şekilde yaptığı yürüyüşlere katılıyordu.
2000 yılından sonra Demirel’in yanından hiç ayrılmadı Cesur. Yurt içi ve yurt dışı gezilerde ona eşlik etti, rutin kontrollerini yaptı, ilaçlarını verdi, kendisi gibi doktor olan eşiyle birlikte adeta ailenin bir parçası oldu. Uzun siyasi mücadelelerden yorulan Demirel hayatının son bölümünde Aylin Cesur ve eşi sayesinde huzur buldu.
++
Örnek bir doktor, vefalı bir dost ve şefkatli bir evlat olduğu için Aylin Cesur’a toplumun teşekkür borcu vardır.
Sağlık Bakanlığının bu gerçekten takdiri hak eden doktoru özellikle yaşlıların bakım ve tedavisi konusunda değerlendirmesi sanırım yerinde olur.