Başbakan Yardımcısı Ali Babacan: Bizim için otomotiv sektörü ihracatımızın can damarıdır. Bugün bir otomobil fabrikasındaki tek 1 günlük otomobil kaybı kalıcı bir kayıptır. Onun telafisi yoktur. Dolayısıyla bu hukuki anlamda bu bir grev değildir. Bunun hukuki bir zemini yok, resmi değil. Ekonomimiz açısında olumsuz etkisi olmuştur. 

ANKARA -Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, 10 Haziran’da açıklanacak 1.çeyrek büyüme rakamlarının tatmin edici olmayacağını, ancak 1.çeyrekteki durgunluğun 2.çeyrekte son zamanlardaki gelişmelerle birlikle aşılacağını söyledi. Otomotiv sektöründeki kaybın telafisinin olmayacağını da belirten Babacan, otomobil sektöründe gerçekleştirilen eylemlerin hukuki bir zemini olmadığının da altını çizdi.
Başbakan Yardımcısı Babacan, bir televizyon programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Babacan, bir ülkenin Merkez Bankası’na güveni olmazsa, bu güvensizliğin fiyatları da sarsacağını ifade etti.
Babacan açıklamasında, büyüme rakamlarına ilişkin de değerlendirmelerde bulundu.  10 Haziran’da açıklanacak 1.çeyrek büyüme rakamlarının çok tatmin edici olmayacağını söyleyen Babacan, “Piyasa beklentileri aşağı yukarı belli. Önemli olan 2.çeyrek. 2.çeyrek’te şekil biraz değişmeye başladı. Konut satışları yüzde 40-45 civarında artmış. İç piyasada otomobil canlanmış biliyorsunuz. Dolayısıyla ilk 3 ayın durgunluğu 2. Çeyrekte aşılmış durumda. Hele hele şu seçimi bir atlatalım, bu seçimin heyecanı, tedirginliği ortadan bir kalksın, yeniden güçlü bir AK Parti hükümeti işin başına gelsin inşallah piyasalardaki ekonomi çok daha rahatlayacaktır. Sözün yerine gelmesi çok önemli. Verilen sözler tutulmazsa, açıklanan politikalardan farklı politikalar uygulanırsa o zaman güven ciddi bir şekilde zedelenir” diye konuştu.
“3 toplantıda da Merkez Bankası faizlerde bir değişiklik yapmadı. Amerikan Merkez Bankası Başkanı’nın bu yıl içinde faizlerin artabileceğine ilişkin açıklamasına yönelik ne söyleyeceksiniz? Bu açıklamanın Türkiye ekonomisine etkisi ne olur?” şeklinde sorulan bir soru üzerine Babacan, “Şu anda gelişmiş ülkelerde ciddi bir büyüyememe sorunu var. Yapısal reformlar yapılamadığı için. Büyümenin bir bakıma kısa vadede sonucunun sadece para politikalarında olacağını zannediyorlar” dedi.
OTOMOBİL FABRİKASINDAKİ
TEK 1 GÜNLÜK OTOMOBİL
KAYBI KALICI BİR KAYIPTIR
“Bursa’da bir dizi grev vardı. İş bırakma eylemi bu sabah itibarıyla sonlandırıldı. Siz bu grevlerin zamanlamasını manidar olarak değerlendirmiştiniz. Grevlerin bitişini nasıl değerlendiriyorsunuz? Grevlerin süresi itibarıyla Türk ekonomisine etkisi nasıl olmuştur?” şeklindeki bir soru üzerine Babacan, “Bizim için otomotiv sektörü ihracatımızın can damarıdır. Bugün bir otomobil fabrikasındaki tek 1 günlük otomobil kaybı kalıcı bir kayıptır. Onun telafisi yoktur. Dolayısıyla bu hukuki anlamda bu bir grev değildir. Bunun hukuki bir zemini yok, resmi değil. Ekonomimiz açısında olumsuz etkisi olmuştur. Ama bugün için sağduyuyla bu grevin sonlandırması da önemli. Bu devletin taraf olduğu bir konu değildir” yanıtını verdi.
Enflasyon tahminlerine ilişkin bir soru üzerine Babacan, “Enflasyon için bu yılsonu tahminler, yüzde 7 mertebelerinde. Piyasa analizlerinde de benzer oranlar var. Burada bizim enflasyonumuzun ana belirleyicisi son birkaç yılda maalesef gıda fiyatları oldu. Bir dönem yaşadığımız kuraklık gıda fiyatlarının artmasına neden oldu. Rekabetin yeterince olmaması da artmasına neden oldu. Gıda Komitesi kurduk bunları önlemek için” diye konuştu.
-BUNLAR, SEÇİME 3-5 KALA ACABA KAFA KARIŞTIRABİLİR MİYİZ DİYE BEYHUDE ÇABALAR…
Başbakan Yardımcısı Babacan, CHP’nin Merkez Türkiye Projesi’ne ilişkin de, “Bu kendi iç tutarsızlıklarını da ortaya koyan bir proje. Sayın Kılıçdaroğlu ben sadece 4 yıl iktidarda kalmak istiyorum diyor. Bana 4 yıl verin diyor. 4 yılda yoksulluğu ve işsizliği sıfırlayacağını söylüyor. Meydan meydan bunu söylüyor. Öte yandan da 20 yıl sonra işsizliği yüzde 5’e indireceğim diyor. Bizim 2023 hedefimiz işsizliğin yüzde 5’e inmesi. Biz 8 sene sonra işsizliği yüzde 5’e indireceğiz diyoruz, o 20 sene sonra işsizliği yüzde 5’e indireceğini söylüyor. Dolayısıyla bunlar iç tutarsızlığı olan konular. Bir dediğiniz bir dediğinizi tutmazsa o zaman bu işin kredibilitesi de kalmaz. Bu projeler anamuhalefet partisinin samimiyetle uygulanabilir olduğunu düşünerek koyduğu projeler değil. Seçime 3-5 kala acaba kafa karıştırabilir miyiz diye beyhude çabalar…” değerlendirmesinde bulundu. (ANKA)

FACEBOOK YORUMLARI