Yoğun bakımda tedavisi devam eden Yaşar Kemal şimdiye kadar Azrail’le giriştiği tüm mücadeleleri zaferle tamamladı. Ailesi, okurları ve dostları şimdi onun Azrail’e karşı bir zafer daha kazanmasını bekliyor.
++
Henüz 3.5 yaşındaydı. Kurban kesmekte olan amcasını seyrediyordu. Bir anda kurban ürktü ve amcanın elindeki bıçağı kaydırdı. O bıçak geldi sağ gözüne saplandı. Kanlar içinde hastaneye kaldırıldı. Orada yapılan müdahale ile hayatı kurtuldu ama sağ gözü bir daha görmemek üzere kapandı. Bu Yaşar Kemal’in Azrail’i ilk yenişiydi.
++
4.5 yaşındayken babası ile camide namaz kılıyordu. Arkadan bir genç yaklaştı ve elindeki koca bıçağı babasının vücuduna rastgele saplamaya başladı. Çok sevdiği babası kanlar içinde yere yığıldı, birkaç dakika içinde de can verdi. Yaşadığı büyük bir travmaydı, bir an nefes alamadı, kalbi duracak gibi oldu. Ölümle burun buruna gelmişti. Çevredekiler onu olay yerinden uzaklaştırdı. Dili tutulmuştu. Günler sonra konuştu ama artık kekemeydi. 12 yaşına kadar kekeme kaldı. Azrail’i bir defa daha atlatmıştı ama o travmanın etkisini hayatı boyunca düzensiz kalp çarpıntıları olarak yaşadı.
++
20’li yaşlarındaydı. Bazı dergilerde yayımlanan hikayeleri nedeniyle adı “Komünist kör Yaşar”a çıkmıştı. Bir hikayesi nedeniyle yargılandı, tutuklanıp Kadirli Cezaevi’ne konuldu. Bunu duyan radikal milliyetçi bir grup cezaevini bastı. Amaçları onu linç etmekti. Jandarma komutanı sağduyulu biriydi. Baskıncıları, “O Komünisti ağır ceza mahkemesinde yargılanmak üzere Kozan’a gönderdik” diyerek yatıştırdı. Yoksa feci şekilde öldürülecekti. Bu Yaşar Kemal’in Azrail’e karşı kazandığı üçüncü zaferdi.
++
Linçten kurtulmasından bir hafta sonra jandarmalar tarafından Kozan’a götürüldü. O sırada bir söylenti çıkmıştı. Yolda jandarmalar onu vuracaklar, kaçarken öldürüldüğünü söyleyeceklerdi. Herkes buna inanmıştı. Çünkü eşkıya Yozcu böyle öldürülmüştü. Hayatını belki de Kozan’a nakledileceğini duyan annesi ve akrabalarının Kadirli’ye gelip onu götüren jandarmaların peşinden gitmeleri kurtardı. Bu Azrail’e karşı Yaşar Kemal’in kazandığı dördüncü zafer oldu.
++
Kozan Cezaevi’ne getirildiği günün gecesi falakaya yatırıldı, ağır işkenceler gördü. Ayakları parçalanmıştı. Daha sonra konulduğu koğuşta yanına yaklaşan eşkıya Hilmi, “Burada tek düşmanın benim, benden kork. Katillikten, hırsızlıktan düşseydin başımın üstünde yerin vardı. Ama sen Komünistlikten düştün. Şimdi beni bekle” dedi. Ve bir gece eşkıya Hilmi tarafından bıçaklandı. Bünyesi güçlü olduğu için ölümden döndü. Bu Yaşar Kemal’in Azrail’e karşı beşinci zaferi oldu.
++
Büyük usta Yaşar Kemal’e geçmiş olsun diyorum.
Dilerim, Azrail’e karşı “seri galibiyetleri” devam eder.
Not: Bu yazıyı değerli araştırmacı Alpay Kabacalı’nın “Bir Destan Rüzgarı-Fotoğraflarla Yaşar Kemal’in Yaşam Öyküsü (Sel Yayıncılık) kitabından yararlanarak hazırladım.

Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumunuzu bekliyoruz...