Önümüzde referandum var; vakitte dar…Cumhurbaşkanı veya başbakanı seçmeyeceğiz. Yeni anayasa ve yeni yönetim şeklini kabul edip etmediğimizi oylayacağız. Hani hep deniyor ya, yeni anayasa ile birlikte cumhurbaşkanı, yardımcılarını kendisi atayacak diye…

Bu kişilerin yani cumhurbaşkanı yardımcılarının seçilmiş olması gerekmiyor yani tamamen cumhurbaşkanının kendi tasarrufunda.
Biz bunları Türkiye ile ilgili olarak konuşurken Azerbaycan sağ gösterip sol vurdu kelimenin tam anlamıyla.

Gözümüzden kaçtı ya da fark etmedik, geçtiğimiz yıl Eylül’ün 26’sında anayasadaki 29 maddeyi değiştirerek mevcut cumhurbaşkanı İlham Aliyev’i tam yetkili kıldılar.
Ve başkan İlham Aliyev ilk iş olarak eşini cumhurbaşkanı birinci yardımcısı yaptı. Mihriban Aliyev, modern görünümlü, üniversite mezunu, güzel bir kadın ve iyi bir aileden geliyor; bence cumhurbaşkanlığı bile yapabilir, bunda bir sakınca görmüyorum.

Ama etik olarak sakıncası olabilir şöyle ki; cumhurbaşkanı eşiyken halkın onayı alınmadan tamamen eşinin verdiği ağzından çıkan bir sözle cumhurbaşkanlığı makamına gelmiş oluyor.
Medeni dünyada da kabul görmeyen bir durumdur.
Düşünsenize cumhurbaşkanı ülkede yokken eşi evdeki yemek masasına oturur gibi ülkenin idare koltuğuna geçecek ve o gelene kadar ülkeyi yönetecek.
Asırlar evvelki yönetim şekilleri gibi.

Türkiye’deki referandumdan çıkacak sonuca göre ülkemizde de yasalar gereği cumhurbaşkanı kendi yardımcılarını seçecek.
Bu örneğe istinaden şimdiki cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi olarak, Emine Erdoğan hanımefendi de elbette cumhurbaşkanı yardımcısı olabilir.
Demem o ki anayasal olarak da hukuken de hiçbir engel yok olamaz da.
Bu durumda şimdiden cumhurbaşkanı yardımcısı olmayı beklediği iddia edilen bazı politikacılarımız hüsrana uğrayabilirler.
Tıpkı Azerbaycan’da olduğu gibi.

FACEBOOK YORUMLARI