Azade Meyhanesi, İstanbul’un “Meyhane kültürü”nü Ankara’da yaşatıyor

“Ankara’nın Lezzet durakları” nda İstanbul’un “Salaş meyhane” kültürünü Ankara’ya taşıyan “Özgürlük”anlamına gelen Azade Meyhanesi’ni anlatmaya çalışacağım.

Azade Lokanta iç mekanÇankaya Yıldız’da bulunan Azade meyhane, 14 Şubat 2014’de açılmış. Azade, iki genç ve azimli çocukluk arkadaşı Ömür Çiftçi ve Eray Yurtoğlu tarafından işletiliyor. Ömür Çiftçi, “ Mekanı 14 Şubat Sevgililer Günü açtık ve aşkımızı buraya koyduk” diyor.

“Hayallerinin peşinden gittiler”

Başkent Üniversitesi Turizm İşletme Bölümü mezunu olan Ömür Çiftçi, Azade meyhane ile hayallerini gerçekleştirdiklerini anlatıyor. Çiftçi, “Yeme içmeyi, rakıyı severiz. Bir yerde oturduğumuzda Eray ile birlikte (neden bizim de böyle bir yerimiz yok) diye dertleniyorduk. Eski meyhanelere hevesleniyorduk. Sonra dileklerimiz kabul oldu ve Azade’yi açtık” dedi.

Ömür ve Eray, uzun süre İstanbul’da en ücra köşelerde meyhanelere gitmişler, araştırmışlar. Oralardaki her kareyi de yakalamaya çalışmışlar. Fotoğraflar çekmiş, sohbetler etmiş, rakılar içmişler ve gördüklerini yaşadıklarını Ankara’ya Azade ile taşımışlar.

azade iç mekanAzade Meyhanesi , sıcak ve samimi ortamı ile sizlere evinizin sıcaklığını sunuyor. İçkilerini içiyor, keyifle eğleniyorlar. Her yaştan konuklarını ağırlayan Azade’ye iki bayan arkadaş, baba kız gelerek rahat ve güven ve huzurla Grup yemekleri, özel toplantılar ve tüm organizasyonlarınızda hizmet veren Azade, mezelermeze çeşitlerinden, ara sıcaklarına kadar enfes lezzetleri yakalayabileceğiniz bir yer. Gittim gördüm, hesaplı, güzel ve keyifli bir mekan. Azade, ciğer, beyti, zırh kıymadan Adana kebap, patlıcanlı kebap, çoban kavurma gibi lezzetleri, ara sıcak ve meze çeşitleriyle konuklarını ağırlıyor.

Enginar Çeşme’den

Mekanın zeytinyağlı enginar ve çoban kavurmasını öncelikle öneririm. Enginarı kılçıksız, taze ve lezzetli. Sordum, İzmir Çeşme’den özel olarak getiriliyormuş.

azade-meyhane--2Mekanda çoban kavurma 25, Biftek 25, Adana 20, tavuk çeşitleri ise 15 ile 20 lira arasında veriliyor. Yanında meyvesi, çayı ücretsiz. Kısaca bir kişi öğlen yemeğinde Azade’den 20-25 liraya çıkarabiliyor. Akşam ise işin içine alkol de girince ortalama iki kişi 100-120 lirası bir hesapla “Usulet ve suhuletle” masadan kalkıyor. Mekanda 6 kişi ve üzeri guruplara fiks mönü uygulaması da var.

Azade’nin diğer ortağı Eray bey ise sevdiği meslek için doktorunun “ Mesleği değiştir” uyarısına uymayarak kronik bronşit olmuş.
Eray yurtoğlu ve Ömür Çiftçiİki genç hayallerine kavuşmakla da işin ucunu bırakmamış. Bazı günlerde gerek Ankara’da gerekse de diğer kentlerde lokantaları, meyhaneleri dolaşıyor, onlarda olan kendilerinde olmayanı araştırıyorlar. Konuklara daha güzel ne gibi hizmeti daha iyi nasıl verebileceklerinin araştırmasını yapıyorlar. İşte bu özveri de başarıyı beraberinde getiriyor.

Mekana girince uzun bir salonla karşılaşıyorsunuz. Beyaz, temiz örtülü masalar sağlı sollu yerleşmiş. Duvarlar da Yeşilçam filmlerinin gelmiş geçmiş ünlü, tanınan sevilen sanatçılarının çeşitli resimleri. Şairlerimizin şiirleri, deyişleri asılı. Bir uçtan bir uca fotoğraflara bakarak şiirleri okuyarak epey bir zamanda gidiyorsun.

azasde iç mekan-3Azade’de eski 45’likleri, film müzikleri ve Türk Sanat Müziği’nden parçalar eşliğinde neredeyse tarihe yolculuk ediyorsunuz. Bir yanda Sadri Alışık’ın fotoğrafıyla, “ Kimseye etmem şikayet ağlarım ben halime”, Müzeyyen Senar’ın fotoğrafıyla “ Ormancı” şarkılarını mırıldanıyor, Türkan Şoray ve Kadir İnanır’ın yan yana duran fotoğrafıyla “Selvi Boylum Al Yazmalım” filmini anımsıyor, Kadir İnanır’a karşı kadeh kaldırıyorsunuz.

Bu arada Azade Meyhanesi de sosyal sorumluluk ve dayanışma adına çeşitli STK`lar ve gazetecilere de yüzde 10 oranında indirim uygulanıyor, hatırlatayım.

Her türlü kredi kartının geçerli olduğu Azade’nin otopark sorunu da bulunmuyor. Belki bir akşam sevdiğinizle birlikte nostalji yaşamak, keyifle Türk sanat müziği dinleyerek Azade’nin size özel lezzetleriyle buluşabilirsiniz. Hayallerinizi ve projelerinizi olanaklarınız ve sağlığınız elverdiği ölçüde ertelemeyin ve yarına bırakmayın lütfen. Yarın olur ama belki siz olmayabilirsiniz. Afiyet olsun.

Azade Meyhane
Turan Güneş Bulvarı (708.sokak) 4/a
Çankaya-ANKARA
Tel: 0312/ 440 50 10