Erken seçimin zorunlu hale gelmesi siyasi kulisleri hareketlendirdi. Özellikle Ak Parti’de üç dönem kuralına takılan 76 milletvekilinin yeniden listelere yerleştirilme ihtimali bu partinin mevcut milletvekilleri arasında ciddi tedirginlik yarattı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Davutoğlu’yla konuşmaya hazırlanan Ak Partili milletvekilleri özetle şu görüşü seslendiriyor:
“Seçime 7 Haziran’daki listelerle katılalım. Yeni liste hazırlanması mağduriyetlere yol açacağı gibi il ve ilçe teşkilatlarının da tepkisine neden olur. Üç döneme takılıp seçilemeyen arkadaşlarımız zaten dört yıl dışarıda kalmayı göze almışlardı. Onların yeniden Meclis’e gelmeleri yanlış olur. Tüzüğe üç dönem kuralı, siyasi kadroların belli sürelerle yenilenmesi, milletvekilliğinin ömür boyu süren bir meslek olarak görülmemesi için konulmuştu. Partinin söz konusu ilkeden geri dönüş yapmaması gerekir.”
Buna karşın üç döneme takılan ve 7 Haziran’da listelere giremeyen Ak Partililer ise, siyasette tecrübenin önemine vurgu yapıyor, 12 yıllık Meclis tecrübesinin göz ardı edilmesinin partiyi zayıflatan yanlış bir politika olacağını söylüyorlar.
**
CHP’de de tıpkı Ak Parti’de olduğu gibi, “Önümüzdeki seçime aynı listeyle girelim” kulisi yoğun biçimde yapılıyor.
Partili milletvekilleri ağırlıklı olarak , “CHP zaten birçok il’de ön seçim yaptı. Yani mevcut liste tabanın onayladığı listedir. Bunda değişiklik yapılması sorun olur” görüşünü dile getiriyorlar.
Buna karşın, CHP’de, Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin İstanbul’dan milletvekili seçilen eşi Gamze Akkuş İlgezdi’nin liste dışı bırakılması güçlü bir ihtimal.
Geçtiğimiz günlerde basında çiçeği burnunda milletvekili İlgezdi’nin “emlak kraliçesi” olduğuna ilişkin haberler çıkmış, İstanbul Bağdat Caddesi’ndeki bir rezidansta milyonlarca lira değerinde daireleri olduğu belirtilmiş, “dudak uçuklatan servet”in kaynağı sorgulanmıştı. Bu gelişmelerin ardından İçişleri Bakanlığı Ataşehir Belediyesi’ne müfettiş göndermişti.
İstanbul Milletvekili İhsan Özkes seçimden hemen sonra CHP’den istifa etti. Şu anda Kemal Kılıçdaroğlu’nun elinde sorunsuz olarak aday yerleştirebileceği tek yer ona ait görünüyor.
**
MHP’de tek söz sahibi Devlet Bahçeli olduğu için aday belirlemede bir sorun çıkması beklenmiyor.
Kulislerde Bahçeli’nin listelerde ancak birkaç değişiklik yapacağı, büyük ölçüde 7 Haziran’daki listeye sadık kalacağı konuşuluyor.
HDP’de de milletvekillerinin, “Seçime aynı listeyle girelim” ısrarı lider kadrosunu zorlayacağa benziyor.