CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar, dokunulmazlıkların kaldırılması konusunda Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun çıkışının aksine Anayasa Mahkemesi(AYM)’ne gitmeyi önerdi.

Partisinin çok kötü bir sınav vermekte olduğunu, Kürt sorununun TBMM’de çözülme ortamının kalmayacağını savunan Sağlar, “Kendi ilkelerimizden vazgeçerek ayağımıza sıktık. 110 imza toplayıp derhal AYM’ye gitmeliyiz” dedi.
Antalya toplantısında açıkladığı görüşlerini genişleterek yazılı bir açıklama yapan Parti Meclisi üyesi Fikri Sağlar, AK Parti’nin dokunulmazlıkların kaldırılması ile ilgili teklifine evet diyenlerin üzerinde tarihi bir sorumluluk olduğunu ve tarihi bir hatanın içerisinde olduklarını savundu. Partisinin bu süreçte çok kötü bir sınav verdiğini söyleyen Sağlar, ‘Kürt sorununun çözüm yerinin Meclis olduğunu dillendirdikleri halde, HDP’lilerin Meclis’ten atılması sürecine katkı vererek kendileriyle çeliştiklerini ve aynı zamanda kendi ayaklarına da sıktıkları’ eleştirisini parti yönetime yöneltti.
Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun Parti Meclisi’nde ve grupta kendilerine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın üslubuyla hitap ettiği eleştirisinde bulunan Sağlar,  partiyi taşıyan örgüte saygı duyulmadığını da öne sürdü.
Sağlar şöyle devam etti:
“1923’ten bugüne kadar demokrasi, laiklik, çağdaşlık, aydınlanma doğrultusunda iddialı tek Müslüman ülke Türkiye. Ama bugün AB içerisinde sınırları, ismi ve rejimi tartışılan tek ülke haline geldik. Dolayısıyla son derece kritik bir dönemdeyiz ve bu kritik dönemi ileriye doğru yapacağımız adımlarla ve planlarla geçmeliyiz. Aksi takdirde, bizlerin atalarının Mustafa Kemal Atatürk ve onun arkadaşlarının getirmiş olduğu Türkiye’yi kaybetmekle karşı karşıya kalacağız.