Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, AYM’nin Can Dündar ve Erdem Gül hakkında verdiği kararın anayasaya aykırı olduğunu söyledi. Bozdağ, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “kararı tanımıyorum” sözlerine gösterilen tepkileri de, “demokratik düşüncesi” sözleriyle değerlendirdi.

Adalet Bakanı Bozdağ, Bütçe görüşmelerine katılmak üzere geldiği Meclis’te gazetecilerin sorularını yanıtladı.
“CHP, Cumhurbaşkanı’nın AYM’nin verdiği kararla ilgili sözlerini düzeltmemesi halinde anayasa masasına dönmeyeceğini belirtti. Ne diyorsunuz?” şeklindeki soruyu Adalet Bakanı, “Sayın Kılıçdaroğlu’nun AYM’yi veya kararlarını eleştirmesi nasıl bir demokratik haksa, Sayın Cumhurbaşkanı da AYM’nin verdiği kararları eleştirmesi o kadar doğrudur, o kadar demokratik haktır” sözleri ile yanıt verdi.
Bozdağ şöyle devam etti:
“Bundan Sayın Kılıçdaroğlu niye alınganlık gösteriyor, onu anlamak mümkün değil. Yargıyla, yargı görevi yapanlarla, yargı kararlarıyla ilgili Sayın Kılıçdaroğlu’nun söyledikleri kayıtlardadır. Her gün söylüyor. Sayın Cumhurbaşkanı, Anayasa ve yasa ihlali olduğu açık olan bir karar hakkında Anayasa ve Türkiye’nin taraf olduğu insan hakları sözleşmelerine göre hareket etmesi gereken mahkemenin anayasa ihlali yaptığına inandığını ve o nedenle böyle bir açıklama yaptığını zaten ifade etti. Yani, bunu herkes gibi Sayın Cumhurbaşkanı’nın söylemesi kadar doğal bir şey olamaz. Sayın Kılıçdaroğlu’nun böyle bir tepki göstermesini doğru bulmuyorum.” Anayasa Mahkemesi’nin Can Dündar ve Erdem Gül hakkında verdiği, “hak ihlali” kararına Adalet Bakanı Bozdağ da tepki gösterdi. Anayasa Mahkemesi’nin Anayasa’ya aykırı bir karar verdiğini savunan Bozdağ, “AYM’nin verdiği bu karar uygun değil. Bireysel bir başvurudur bireysel başvuruları ilgilendiren bir karardır” dedi.