A bank employee counts Euro notes at Kasikornbank in Bangkok October 12, 2010. The Thai government agreed on Tuesday to impose a 15 percent withholding tax on interest and capital gains earned by foreign investors on Thai bonds, the latest bid by an emerging economy to tame its surging currency. From export-dependent Thailand to fast-growing China and Brazil, governments are moving to rein in their currencies as investors, turning their backs on low interest rates in the developed world, pour money into higher-yielding markets. REUTERS/Sukree Sukplang (THAILAND - Tags: POLITICS BUSINESS)

En yüksek aylık reel getiri, yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde yüzde 2.45, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde ise yüzde 3.24 oranlarıyla Euro’da gerçekleşti

ANKARA – Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK),  Haziran ayı Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranlarını açıkladı. Buna göre, en yüksek aylık reel getiri, yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde yüzde 2.45, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde ise yüzde 3.24 oranlarıyla Euro’da gerçekleşti.

Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde; yatırım araçlarından Amerikan Doları yüzde 1.87, Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) yüzde 0.52, külçe altın yüzde 0.43 ve mevduat faizi yüzde 0.15 oranında reel getiri sağladı. Buna karşılık Borsa İstanbul () 100 Endeksi yüzde 4.53 oranında yatırımcısına kaybettirdi. TÜFE ile indirgendiğinde ise Amerikan Dolar yüzde 2.64, Devlet İç Borçlanma Senetleri yüzde 1.29, külçe altın yüzde 1.20 ve mevduat faizi yüzde 0.91 oranında reel getiri sağlarken, BIST 100 Endeksi yüzde 3.80 oranında yatırımcısına kaybettirdi.

Euro üç aylık değerlendirmede; Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 5.16, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 6.33 oranıyla yatırımcısına en yüksek reel getiri sağlayan yatırım aracı olurken, BIST 100 Endeksi Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 2.16, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 1.07 oranında yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

Altı aylık değerlendirmeye göre Amerikan Doları; Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 11.74, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 12.51 oranında yatırımcısına en yüksek kazancı sağladı. Aynı dönemde BIST 100 Endeksi, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 8.41, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 7.77 oranında yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

YILLIK DEĞERLENDİRMEDE EN YÜKSEK REEL GETİRİ AMERİKAN DOLARI’NDA GERÇEKLEŞTİ

Finansal yatırım araçları yıllık olarak değerlendirildiğinde Amerikan Doları; Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 19.59, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 19.07 oranında yatırımcısına en fazla reel getiriyi sağladı. Diğer taraftan, BIST 100 Endeksi Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 3.61, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 4.03 oranında yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

 

Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumunuzu bekliyoruz...